Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Termoscanarea incalca drepturile cetatenilor, este ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Termoscanarea incalca drepturile cetatenilor, este discriminatorie si este un gest degradant

1. Constitutia spune ca statul respecta viata privata.
Dreptul la viata intima si privata presupune si respectarea dreptului la informatiile referitoare la sanatatea sa.
Informatiile despre temperatura sunt informatii private si ar trebui sa se compleze un formular GDPR.
Asa cum, atunci cand vizitezi un site nu e nevoie sa iti bagi numele sau CNP, dar datele de navigare sunt considerate private, asa si temperatura este o informatie privata.

2. Se face o discriminare deoarece:
- femeile in anumite perioade ale ciclului menstrual au temperatura mai mare de 37.3
- daca stai in soare mai mult timp temperatura creste
- daca faci activitate fizica intensa temperatura creste
Iar temperatura poate fi simptom al altor boli.

3. Luare temperaturii la intrare in magazine este un gest degradant.
Sa stai la coada ca sa astepti sa te scaneze un om care nu e calificat si care nici nu se stie cu ce fel de aparat va efectua termoscanarea este un gest degradant. Aceasta imagine se aseamana cu vitele care sunt duse la abator.

4. Este un act inutil pentru ca exista bolnavi asimptomatici care nu au temperatura.
Viata intima si privata la supermarket?Cred ca exagerati.La fel ca si parintii care nu vor sa isi vaccineze copiii dar vor sa fie acceptati in coletivitate la gradinita fara sa se gandeasca ca pot inbolnavi altii copii.Individualism dus la extrem.
mitabiciclista, utilizator
@adalgia2003
Bateti campii, dar fara gratie. Termoscanarea nu e intruziune in viata privata, nu incalca nici o lege, nu are treaba cu GDPR, pentru ca nu intereseaza pe nimeni cum te cheama.

De scanat, te scaneaza si la aeroport, iar politistul iti ia alcoolemia fara sa fie personal calificat. Cind erati mica de ce va luau parintii temperatura fara sa aiba calificare ? Si va bagau undeva termometrul, mai degradant ca acum. Astazi termometre cu infrarosu pentru copii se vand pe toate drumurile si nu le dau la pachet cu "personal calificat".

Nu ti se intampla absolut nimic degradant daca ai peste 37,3 grade Celsius, nu intri si atat. Nu conteaza din ce motiv ai temperatutra aia, oricum ar fi bine sa cauti motivul.

Un raspuns foarte calificat de cat de legala este treaba, gasiti mai jos. Studiati, va rog:
[ link extern ]
Reglementările criticate sunt prevăzute în principal de câteva acte normative: Legea nr. 55/2020, Ordinul 3577/2020 al Ministrului Muncii și Protecției Sociale și Hotărârea nr. 24/2020 a Comitetului Național pentru Situații de Urgență și Ordinul nr. 1731/832/2020 emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri și Ministerul Sănătății.

1. Legea nr. 55/2020
Art. 13 lit. b)–Pe durata stării de alertă se poate institui obligativitatea organizării activității instituțiilor și autorităților publice, operatorilor economici și profesioniștilor, astfel încât să se asigure la intrarea în sediu, în mod obligatoriu, a triajului epidemiologic și dezinfectarea obligatorie a mâinilor, atât pentru personalul propriu, cât și pentru vizitatori.
Pentru personalul propriu triajul epidemiologic constă în măsurarea temperaturii prin termometru noncontact, iar pentru vizitatori triajul se realizează prin măsurarea temperaturii.

2. Ordin nr. 3577/2020 MMPS
Art. 1 (1) lit. q) și t) Pe durata stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2, ... , toți angajatorii din sectorul public și din privat implementează următoarele măsuri:
q) desemnează un responsabil pentru verificarea temperaturii tuturor persoanelor care intră în unitate/instituţie;
t) interzic accesul în unitate al persoanelor care prezintă simptome de infectare cu coronavirusul SARS CoV-2.

3. Hotărârea nr. 24/2020 CNSU
Art. 2 - Măsurile de prevenire și control al infecțiilor, aplicabile pe timpul stării de alertă, sunt prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Anexa
Pct. 20 - Instituțiile și autoritățile publice, precum și operatorii economici publici și privați au obligația organizării activității, astfel încât munca să se desfășoare de la domiciliul angajaților, iar dacă activitatea desfășurată nu permite acest lucru, să ia măsuri pentru:
a) asigurarea triajului epidemiologic constând în controlul temperaturii personalului propriu și vizitatorilor, la punctele de control-acces în incinte.

4. Ordinul nr. 1731/832/2020 MEEMA și MS
ART. 1 Se aprobă Regulile de organizare și desfășurare a activităților de îngrijire personală în spațiile special destinate, prevăzute în anexa nr. 1
Anexa nr. 1, pct. 3 – La efectuarea programării, clientul va fi informat supra faptului că accesul în interiorul incintei se va realiza doar după verificarea temperaturii, care nu trebuie să depășească 37,3 grade C și sub rezerva absenței simptomelor virozelor respiratorii.

Ceea ce este comun normelor citate este faptul că sunt niște măsuri de prevenție, temporare, adică au o aplicabilitate limitată în timp, și au un caracter excepțional, cauzat de dinamica evoluției situației epidemiologice naționale, dar și internaționale, determinată de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2.

Potrivit art. 34 din Constituția României, Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei și sănătății publice, dat fiind faptul că potrivit aceluiași text din legea fundamentală, dreptul la ocrotirea sănătății este garantat pentru toți.

Potrivit art. 53 din Constituția României, autoritățile statului pot limita exercițiul unor drepturi sau al unor libertăți numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru(printre altele) apărarea sănătăţii publice.

De altfel, chiar în condițiile în care simpla măsurare, termoscanare, ș.a. ar fi ”prelucrare de date cu caracter personal”, art. 6 (1) lit. d) GDPR dispune că este posibilă prelucrarea datelor atunci când este necesară pentru protejarea intereselor vitale ale persoanei vizate sau ale altei persoane fizice. Considerentul 46 din reglementările GDPR detaliază: Prelucrarea datelor cu caracter personal ar trebui, de asemenea, considerată legală atunci când este necesară protecția unui interes esențial pentru viața persoanei vizate sau a unei alte persoane fizice”.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In ceea ce priveste incalcarea GDPR se poate considera ca ar fi vorba de o incalcare dar fiind vorba de o problema de siguranta nationala exista o derogare fireasca.
In opinia mea, exista o ierarhie a drepturilor si a libertatilor fundamentale ale omului si chiar in conventiile europene exista exceptii si derogari atunci cand un drept fundamental individual incalca un drept general obligatoriu garantat de conventiile europene care trebuie respectat in scopul apararii sanatatii publice in caz de pandemie sau epidemie intrucat orice atac de orice fel impotriva unei parti a societatii care poate afecta prin efectele sale si o mare parte a populatiei constituie un atac la siguranta nationala a statului.

Fara a dori sa intru in detalii de mare anvergura juridica va arat doar faptul de dreptul la viata si la sanatate este un drept fundamental care prevaleaza fata de alte drepturi fundamentale cu caracter individual si garantat de conventiile europene si alte conventii internationale cu parti contractante din toata lumea.
Dreptul la sanatate are doua componente juridice, si anume, dreptul la.sanatate publica a natiunii, a societatii in ansamblul sau si dreptul individual la.sanatate personala a cetateanului.
In acest context socio-juridica, statul are obligatia juridica de a lua masuri pentru a apara siguranta nationala si de a apara atat sanatatea publicat cat si sanatatea individuala a individului privita in mod individual, existand o legatura indisolubila intre sanatatea individuala care apara chiar sanatatea publica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti la acest link si opinia judecatorului Cristi Danilet care considera ca nu se incalca drepturi fundamentale ale omului.
Aveti o explicatie pe intelesul populatiei la un mod simplist dar care face o legatura cu sanatatea publica.

[ link extern ]