Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Credit fals
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Credit fals

Buna ziua. Soția mea a făcut o cerere la un IFN unde sa aprobat suma de 500 de lei în numele meu cu o poza cu buletinul meu și o poza cu mine și buletinul în mana . Banii au intrat in contul meu bancar dar eu nu știam de acest credit și de unde sunt acei bani in cont . Ce pot face?
Bună ziua,

Ce să faceți, restituiți-i dacă nu i-ați cheltuit. Altfel sunteți bun de plată.

Nu e credit fals, e cât se poate de real dacă în condițiile de acordare se cere și o poză a solicitantului cu buletinul în mână. Cum v-ați lăsat convins să o faceți, ce explicație v-a dat soția?
Buna ziua
A zis că este pentru o tombola. Eu creditul l-am achitat. Dar vreau să știu dacă poate fii trasa la răspundere deoarece numărul acesteia de telefon apare că număr de contact

Emilika40 a scris:

Bună ziua,

Ce să faceți, restituiți-i dacă nu i-ați cheltuit. Altfel sunteți bun de plată.

Nu e credit fals, e cât se poate de real dacă în condițiile de acordare se cere și o poză a solicitantului cu buletinul în mână. Cum v-ați lăsat convins să o faceți, ce explicație v-a dat soția?

nu poate fi trasa la raspundere.. banii au intrat la dvs in cont, nu in al ei.
Ok deoarece au intrat banii in contul meu și nu al ei nu se consideră că a făcut fals în acte și a luat credit în numele meu chiar daca există convorbirea telefonică in care se dădea drept mine? Asta sa știu macar sa nu fac reclamație degeaba
faceti reclamatie degeaba.
nu o sa convingeti pe nimeni ca nu ati cerut creditul ala.. v-ati mai pozat si cu buletinul in mana.. oricum, desteapta nevasta aveti, ar fi bine sa o pastrati.