Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Actul sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Actul sexual cu un minor

Actul sexual cu un minor care se savarseste cu consimtamantul acestuia si a implnit varsta de 15 ani se pedepseste conform noului cod penal?Se refera inclusiv la varsta de 15 ani sau sub 15 ani?
"Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani"

daca a implinit 15 ani, nu mai e fapta penala decat in conditiile descrise mai jos de acelasi articol de lege.
gi-jane2, moderator
Sunt confuz in legatura cu varsta intre 13-15 ani. Eu inteleg ca dupa ce a implanit 16 nu mai este fapta penala pentru ca varsta intre 13-15 ani inseamna 13,14,15 inclusiv.
popavali96, utilizator
nu aveti de ce sa fiti confuz, luati ca atare ce scrie , articolul se refera la minor de cand implineste 13 ani pana implineste 15 ani., nu pana implineste 16.