avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Actul sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Actul sexual cu un minor

Actul sexual cu un minor care se savarseste cu consimtamantul acestuia si a implnit varsta de 15 ani se pedepseste conform noului cod penal?Se refera inclusiv la varsta de 15 ani sau sub 15 ani?
"Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani"

Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:59, 16 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca a implinit 15 ani, nu mai e fapta penala decat in conditiile descrise mai jos de acelasi articol de lege.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Mai 2020
gi-jane2, moderator
Sunt confuz in legatura cu varsta intre 13-15 ani. Eu inteleg ca dupa ce a implanit 16 nu mai este fapta penala pentru ca varsta intre 13-15 ani inseamna 13,14,15 inclusiv.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Mai 2020
popavali96, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu aveti de ce sa fiti confuz, luati ca atare ce scrie , articolul se refera la minor de cand implineste 13 ani pana implineste 15 ani., nu pana implineste 16.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sex Boss776622 Boss776622 Ce se poate întîmplă daca 2 minori fac sex, adică băiatul are 16 da fata 14? (vezi toată discuția)
Bună ziua. vreau să expun și eu o situație: minora de 14 ani ... FloryNaYoYonelaBrds FloryNaYoYonelaBrds Bună ziua. Vreau să expun și eu o situație:minora de 14 ani care a avut relații sexuale cu un alt minor de 16 ani, ea susține că totul a fost cu ... (vezi toată discuția)
Intrebare varsta minorului si viata sexuala Petre tompas Petre tompas Buna ziua. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine ,daca o fata are 14 ani abia impliniti ,poate sa consimta un act sexual cu un baiat minor de 16 ani fara acesta ... (vezi toată discuția)