Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie imputație
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie imputație

Buna ziua cine ma poate ajuta cu o monografie contabila, imputatie fosta salariata, suma este foarte mare, este corect 461=758(719), venitul este impozabil, vad ca s-a folosit la un moment dat inregistrarea 461=117, mai nou gasesc aceasta imputatie in credit 455, multumesc
Pentru imputatie, este corecta contarea 461 = 758, eventual si 4427 daca este cazul (probabil pt bunuri deteriorate/lipsa sau ceva despagubiri, penalitati);
Este corecta si contarea 461 = 1174 daca este vorba de o imputatie din anii precedenti neinregistrata in contabilitate la acea vreme (deci, o corectie).
Insa de contarea 461 = 4551 nu am auzit...sigur ca functiunea conturilor nu este limitativa dar exista niste ratiuni logice cand se fac inregistrarile contabile, altfel sunt inutile.