Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobari sonerie video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobari sonerie video

Buna ziua.
Vreau sa montez o sonerie care are sistem de comunicatie video-audio.
Gen...vine omul la usa si apasa butonul. Soneria are o camera video care se activeaza in momentul in care apesi butonul si prin aplicatia de mobil vezi cine este la usa.
Soneria este conectata la internet si in momentul respectiv primesti un apel video prin intermediul aplicatiei sale si poti discuta cu persoana.
Soneria este plasata la usa. Locuiesc la bloc. Am vecini care au usi care sunt langa usa mea sau vis-a-vis, ca orice scara de bloc.
Intrebarea mea este:
- Aveti idee ce legislatie este aplicabila.
- Aveti idee daca trebuie luat acordul de la vecini ca sa instalezi sonerie vodeo ca teoretic cand suna cineva la usa poate trece pe scara blocului un vecin si te poate reclama ca il filmezi.....etc....sau eu stiu ce mai trece prin cap oamenilor din ziua de azi care au o predilectie deosebita pentru plangeri sau sesizari.
Ma poate cineva lamuri care are idee despre legislatia aplicabila sau eventuale precizari suplimentare ale autoritatilor in legatura cu aceasta situatie.
Ca idee un model la care m-am gandit este: EKEN S1 Pro
giv, utilizator
Daca acea camera video este indreptata doar spre spatiul din fata usii dvs. nu e nici o problema sa va instalati sistemul. E ca o camera video de supraveghere (cu utilizare mult restrinsa) . Probleme apar doar daca cineva descopera in spatiul public (internet, telefoane ale altor persoane, etc) imagini capturare si difuzate de la acea camera video. Intrati sub incidenta GDPR. Va poate face o plingere aici:
[ link extern ] /
latka, moderator
Camera video din sonerie urmeaza sa preia imagini de pe partea comuna de condominiu de pe calea de acces ,respectiv este necesar acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari-deoarece datele preluate/stocate se afla sub incidenta legii speciale
Pai si unde credeti ca se poate indrepta o camera video incorporata in sonerie? Spre tavan? Sau spre podea? Nu supravegheaza pe nimeni cum nu este nici camera telefonului dumneavoastra. Dar se poate folosi la comunicare.
Eu ma intreb cum se comercializeaza asemenea sonerii daca ar fi ceva in neregula.
Pe toate siteurile apar de vanzare.
Oriunde o montezi ia in vizor si pe altcineva.
Chiar si la casa daca locuiesti daca discuti pe video cand suna se poate vedea vecinul de peste strada cand trece si te poate reclama. Spre exemplu pe o strada in cartier de vile poate inregistra cand suna cineva zeci de proprietati de-a lungul strazii fara sa vrei. Ce faci?
Este o mare nebuloasa, nereglementata la noi, cred, folosirea acestor instrumente comune de altfel in toate tarile civilizate.
De la politie mi-a raspuns ca e ok sa le instalezi dar sa iei acord scris de la vecini.
Daca unul nu iti da (mereu face cineva pe desteptul) nu poti instala.
De la cei cu GDPR astept raspuns.

latka a scris:

Daca acea camera video este indreptata doar spre spatiul din fata usii dvs. nu e nici o problema sa va instalati sistemul. E ca o camera video de supraveghere (cu utilizare mult restrinsa) . Probleme apar doar daca cineva descopera in spatiul public (internet, telefoane ale altor persoane, etc) imagini capturare si difuzate de la acea camera video. Intrati sub incidenta GDPR. Va poate face o plingere aici:
[ link extern ] /

Pai si atunci de ce se mai comercializeaza asa ceva in RO?
90% din cei ce le instaleaza stau la bloc. E limpede ca oricare din cei implicati poate sa nu fie de acord, unii la misto.
Daca iei de la asociatie de ce mai iei si de la vecini? Nu reprezinta asociatia si pe acestia? Sau daca iei de la vecinii vizati de ce mai ceri de la asociatie care nu are de-a face cu usa lor?
Mie mi se pare ca se face in RO din orice tantar se face armasar doar ca sa nu faca nimeni nimic si doar se ingroapa toti de hartii inutile care nu folosesc la nimeni.
Unde sa o montezi sa nu preiei date in care apare o persoana? Pe camp?
Cand e un vecin pe Whatsapp/Messenger pe apel video si coboara pe scara blocului nu se stocheaza imagini cu tine pe memoria telefonului sau daca treci pe langa el? Sau daca face o poza un pustan cu gagica pe scara si esti tu pe fundal.... Ce faci? Il reclami la GDPR? Esti in spatiul comun. Waw...Ma ia capu'

ynocentta a scris:

Camera video din sonerie urmeaza sa preia imagini de pe partea comuna de condominiu de pe calea de acces ,respectiv este necesar acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari-deoarece datele preluate/stocate se afla sub incidenta legii speciale
giv, utilizator
Nu va trebuie nici un aviz, v-am explicat anterior. Problema apare dacă stocați și distribuiți voluntar sau involuntar (o fac prieteni cărora le distribuiți imagini) informații captate de acea camera video. Asta e tot.
Cei de la politie nu spun asta.
Iti cer aprobare scrisa de la toti vecinii.
Asta mi-au comunicat.