Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cameră spion de supraveghere montată în vizorul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cameră spion de supraveghere montată în vizorul ușii la bloc este legal ?

Vecinul de la bloc și-a montat Cameră spion de supraveghere în vizorul ușii , este legal ?.
Când vecinul de vizavi deschide ușa, filmează ce se petrece în holul apartamentului. Camera înregistrează audio video. Nu există acordul vecinilor. Care este legislația care interzice aceste supravegheri video ? Încalcă GDPR ? La ce instituții ne putem adresa să desființeze camera video montată în vizorul ușii ? Mulțumesc
Nu cred ca e o camera spion, ci un vizor electronic, cu functie de inregistrare video atunci cind cineva apasa butonul de sonerie. Si nu e ilegal acest vizor. Daca dvs. credeti altceva si aveti dovezi, va puteti adresa cu o reclamatie la ANSPDCP : [ link extern ]