Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plastifiere acte
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plastifiere acte

Buna ziua
Ce lege interzice plastifierea actelor?
Deocamdată niciuna în mod explicit, însă plastifierea face să nu mai poată fi constatată valoarea de original a actului/documentului plastifiat. Va fi considerat o copie la orice instituție veți merge cu ele.
daca va referiti la acte de starea civila,

art 10 Legii nr. 119/1996
(9) Se interzice modificarea sau completarea fără drept ori plastifierea certificatelor
de stare civilă. Certificatele de stare civilă plastifiate ori modificate sau completate fără
drept sunt nule. Nulitatea se constată de către ofiţerii de stare civilă, funcţionarii din
cadrul D.E.P.A.B.D. sau din cadrul serviciilor publice comunitare de evidenţă a
persoanelor.

Desigur ca nici alt tip de acte nu se plastifica- contracte autentificate notarial, documente auto.. etc., vor fi considerate copii, cum zice colega mea mai sus
va multumesc
dar eu nu am reusit sa gasec in lege acest punct 9 al art 10 nu exista
asa e, inca nu exista. pt ca nu au intrat in vigoare modificarile, in acest moment sunt respinse ca acte originale in baza legii nr.119/1996 art.1;art.2; art.6(4)