avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

Buna ziua !
Am anulat permis 1 an condamn.1 an cu susp.Facut munca in folos. facut curs platit amenda ! Pe 1 sept 2020 fac un an de la hot.Pot da examen scris si practic cu scoala sau fara scoala
Eu as vrea sa fac scoala inainte de 1 sept
Se poate si ex dupa 1 sept
Trebuie sa mai treaca 6 luni dupa implinirea suspendarii de 1 an ? Hot. def.a fost data 1 sept
Multumesc mult Puiu din Constanta
Cel mai recent răspuns: Florentina Nicolae , utilizator 09:45, 15 Noiembrie 2020
OUG 195/2002:

Articolul 116
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătorești de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) și la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situațiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data grațierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanță prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.

Nu este necesar sa mai faceti scoala de soferi.
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2020
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Salut in aceasta situație sunt si eu poti să-mi răspunzi cum ai procedat Ai făcut din nou scoala de soferi Cum ai procedat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă am o amenda și este trecută pe cazier mai pot intra la ... MariXD2002 MariXD2002 Dacă am o amenda și este trecută pe cazier mai pot intra la școala de șoferi ? (vezi toată discuția)
Redobandire permis de conducere ermus ermus Imi poate spune si mie cineva daca aceasta este hotararea definitiva si daca aceea este data de la care trebuie sa astept un an pt a da din nou sala?ma refer ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis auto alex2150 alex2150 buna ziua, as vrea sa stiu si eu cand as putea sa dau de permis din nou , mi-a fost anulat de judecatorie pe 20 aprilie se face un an de cand s-a pronuntat ... (vezi toată discuția)