Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecina și-a mutat bucătăria in alta parte fata de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecina și-a mutat bucătăria in alta parte fata de unde era inainte

Buna ziua.Vecina de deasupra mea și-a schimbat locul bucatariei din locul inițial unde se afla de cînd sa construit blocul in alta camera.Am văzut că și-a pus anunț de vânzare a ap.si atunci am văzut că și-a schimbat locul bucatariei(a mutato in alta camera).Vreau să știu dacă este legal sa îți muti bucătăria din locul inițial și dacă am dreptul să mă duc cu pozele din anunț la DistriGaz să văd dacă a făcut legal aceasta mutare.P.S. Din cate am auzit eu de la vecini ar avea aragaz pe butelie,dar din poze arata clar că este trasa țeava de gaze la aragaz.
Pentru mutarea bucatariei, daca are gaze este nevoie de proiect modificator intocmit de o firma autorizata, avizat de firma de distributie gaze. Lucrarea poate fi executata numai de catre firme agreate de firma de distributie gaze.
Modificarea trebuie sa se regaseasca in cartea funciara.
Este oblgatoriu in cazl mutarii bucatariei in alt spatiu fata de cel din proiectul constructiei condominiului,cel interesat sa parcurga procedura legala care implica proiect tehnic,aviz furnizorul de gaze si al asociatiei de proprietari
Solicitati relatii initial la asociatia de proprietari ulterior la furnizorul de gaze
Vecina are dat anunțul pe un site de vânzări în care am văzut poze cum că țeava de gaze este trasa din locul inițial în care era bucătăria in alta parte.Cenzorul blocului mi-a spus sa nu afișez pozele cu ap.vecinei pe ste- ul grupului asociației de locatari .Dar eu pot să mă duc cu pozele la DistriGaz să-i fac reclamație?

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru mutarea bucatariei, daca are gaze este nevoie de proiect modificator intocmit de o firma autorizata, avizat de firma de distributie gaze. Lucrarea poate fi executata numai de catre firme agreate de firma de distributie gaze.
Modificarea trebuie sa se regaseasca in cartea funciara.

Este problema dvs. cum procedati. Corect este sa faceti o sesizxare scrisa, sa indicati site-ul respectiv si firma de distributie gaze sa se documenteze.
Mircea Cojocaru a scris:
Cenzorul blocului mi-a spus sa nu afișez pozele cu ap.vecinei pe ste- ul grupului asociației de locatari .Dar eu pot să mă duc cu pozele la DistriGaz să-i fac reclamație?

Puteți, că nu vă ține nimeni, dar de ce ați face asta?