Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce nu ne putem monta contor de gaze pentru un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce nu ne putem monta contor de gaze pentru un simplu aragaz?

In bucataria apartamentului meu am un aragaz al carui propietar sunt. Aragazul este alimentat cu gaze printr-o conducta care se afla in bucataria mea. Pe aceasta conducta doresc sa montez un contor care sa masoare consumul de gaze pe care il realizez. Totul pare simplu. Insa este imposibil de realizat.
In primul rand mi se cere un proiect care se executa de catre o firma capuse a distribuitorului de gaz. Acest proiect costa enorm de mult. Zice-se ca trebuie facuta echilibrarea termica a intregii cladiri! !? ...
In al doilea rand, in Bucuresti sunt interzise de la comercializare contoare de gaze pentru scopul aratat. Nu stiu daca in restul teritoriului se gasesc si pot fii montate.

INTREBARE: Daca procur un contoar din Austria, autorizat ca atare, cu acte in regula, mi se da dreptul sa il montez pentru aragazul meu?

In asociatia noastra am demarat inca din anul 2000 un program de separare de masura la gaze naturale. Acest program a fost precedat de niste notificari ale furnizorului care ne atentiona ca datorita vechimii (blocuri din 1970), este necesar sa inlocuim toata instalatia interioara de distributie a gazelo naturale. Ei, atunci facand o comparatie intre pretul instalatiei refacute si pretul unei separari de masura individuala, proprietarii au optat pe a doua varianta, desi era mai scumpa - dar elimina o mare serie de neajunsuri (din cauza carora si dvs. vreti sa faceti la fel). Am mers la firma de distributie care ne-a spus la fel, ca este necesar sa se faca niste proiecte, ca de fapt vechile trasee vor fi desfiintate complet, se va construi o noua teava pe casa scarii din care se vor alimenta toate apartamentele prin intermediul unui contor care va fi montat la usa fiecaruia...
Pentru ca asa am hotarat, am refacut calculele si retin ca atunci era vorba de 2,5 milioane lei pentru proprietarii care optau numai pentru " un foc ", adica numai aragaz si 2,6 milioane lei pentru cei care optau pentru " doua focuri ", adica aragaz + centrala termica. Mentionez ca firma distribuitoare a efectuat lucrarea numai la un imobil din asociatia noastra, dar neavand forta de munca necesara ne-a sfatuit sa ne adresam catre orice firma de instalatii din oras cu conditia sa fie autorizata. Asa am facut, lucrarea s-a derulat pe parcursul a 2 ani (asociatie de 500 apt. si in plus ne-am lovit de faptul ca nu toata lumea vroia separare de masura, unii din lipsa fondurilor, altii din alte interese...).
Ce vreu sa va mai spun:
- da, este nevoie de un proiect pe care poate sa-l execute orice firma de instalatii autorizata - nu numai cele "agreeate" de catre distribuitor;
- firma care va intocmi proiectul va va furniza toate solutiile de bransare:
- din auzite, in unele orase din Transilvania au fost montate contoare de gaz in incaperea locului de consum (bucatarie), cu luarea unor masuri de prevedere (detector electronic de gaz, ferestre de o anumita suprafata, etc.);
- faza ca trebuie efectuata o echilibrare termica a intregii cladiri este o gogorita pe care nu am mai auzit-o pana acum, haideti sa fim seriosi...
- cred si eu ca daca va procurati un contor care nu se comercializeaza in Romania v-a trebui sa-l verificati metrologic la un birou de metrologie de la noi care va va elibera un buletin de verificare, nu aceasta este problema, ci trebuie obtinute celelalte aprobari;
- daca stati la bloc si distanta dintre apartamentul dvs. si teava generala de distributie a gazelor naturale nu este prea mare, nu vad nici-un impediment in a va executa separarea de masura pe care vreti sa o faceti, cu teava separata;
- incercati metoda noastra, poate mai sunt proprietari care doresc separarea de masura si atunci costurile vor deveni mai mici;
- sa optati de la inceput pentru " doua focuri " din cauza ca peste ceva timp s-ar putea sa doriti sa va montati o centrala termica si atunci va fi nevoie de o noua redimensionare a tevilor, deci alte costuri si alte proiecte...
Succes!
Multumesc mult dlui.utilizator Adam Grecu pentru participarea sa la discutii. Nelamurirea mea si offfful meu este ca ni se interzice orice fel de confort prin care am putea plati consumurile in mod real. Daca prin acest minim confort, furnizorul nu ne mai poate fura la plata. Cum oare deranjem instalatia de gaze, daca pe conducta, intre robinetul de deschidere a gazului si aragazul meu, atasez un aparat de masura? Fie chear prelungind teava pana dincolo de usa apartamentului, pentru a monta pe hol contorul. Doar pentru asta au fost proiectate si fabricate astfel de aparate, nu? Contorul de gaz nu influenteaza debitul ce curge pe teva, numai il masoara. Cand am pus contor pe teva de apa am reinoit toata tevaraia de apa a blocului???!!! Suntem in permanenta furati prin orice mijloace. De la caldura pe care o platim fara sa o avem in apartamente, apa de la robinet care numai apa potabila nu poate fi numita, gazele care suntem obligati sa le platim cu toptanul cu toate ca cineva are un aragaz cu un singur ochi si altii au areagaze la care ard 4 focuri plus cuptorul, 24 de ore din 24, in foc continuu. Platim toti deopotriva. Am vazut conducta proiectata sa alimenteze o centrala termica pentru un apartament la noi in bloc. Are diametrul de 75 mm. (!) Dimensiune suficienta pentru a alimenta cateva zeci de mii de aragaze.
Va salut dl. tonyyyy,
V-am inteles of-ul si de aceea v-am impartasit din experienta noastra, insa nu sut de acord cu opinia dvs. vis-a-vis de cei care fura prin orice mijloace... Nu vreau sa dezvolt pentru ca s-a mai discutat pe cest forum pe aceasta tema. Oricum, ati observat bine ca un aparat de masura face diferenta dintre o plata facuta "la gramada" si o plata facuta exact cat am cosumat. De fapt si de drept aceasta este si tema discutiei noastre, sa platim sau cel putin sa avem impresia ca platim cat consumam. Cred ca am zis bine... Bun, daca la separarea de masura la apa nu a fost nevoie de mari modificari in instalatiile noastre, nu acelasi lucru se poate face in cazul separarii de masura la consumul de gaze naturale. Personal am optat, cum v-am spus inca din anul 2000 perioada in care CET-ul nostru nu functiona in cele mai bune conditii, iar temperatura din casa cu greu atincea 14-15 grade Celsius, astfel incat proprietarii nostri "forjau" aragazele cu 4 ochiuri + cuptorul la maximum, mai mult altii mai ingeniosi veneau cu tot felul de inovatii, gen sobe de teracota portabile atasate la un stutz de la aragaz... Multumim lui Dumnezeu ca nu am avut nici-un eveniment de natura celor care sunt prezentate zilnic la TV, insa plata consumului de gaze se facea in pausal, chiar daca unii proprietari nu-si faceau decat un ceai sau o cafea...
Nu as vrea sa ma intelegeti gresit, dar in momentul in care se fac modificari, mai ales la instalatiile de distributie a gazelor naturale, regulile sunt, pe buna dreptate, mult mai stricte. Personal sunt de acord cu aceste reguli, deoarece vreau sa consum gaze naturale in deplina siguranta, cred ca toti dorim acelasi lucru!
Referitor la conducta proiectata sa alimenteze o singura centrala termica in bloc, are diametrul de 75 mm: aceasta conducta este astfel proiectata incat sa asigure un debit maxim pentru toate apartamentele din bloc, in conditiile in care fiecare apartamenta are si aragaz si centrala termica. Daca s-ar fi pus o conducta cu un diametru mai mic, sunt convins ca debitul nu ar fi ajuns pentru toate apartamentele, in conditiile aratate, astfel incat s-ar fi impus, fie inlocuirea conductei subtiri cu o alta cu diametrul mai mare, fie atasarea alteia, astfel incat toata lumea sa fie multumita. Acesta a fost rationamentul proiectarii unei astfel de conducte si sa nu faceti confuzie intre presiunea gazelor inainte de regulator si presuinea de dupa acesta. Uitati-va la bransament: conducta care alimenteaza blocul are un diametru mai mic decat conducta de dupa regulator...

Domnule Adam Grecu, inca odata multumiri pentru lamuririle transmise de catre dvs.! Afirmati ca, ...un aparat de masura face diferenta dintre o plata si alta. Normal, aveti dreptate! Insa nu -numai- asta era tema supusa discutiei. Daca eu doresc, ca din motive de siguranta, sa atasez pe conducta de gaze un al doilea robinet de inchiderea gazului, in aval de primul robinet , imi trebuie un proiect? Din moment ce nu modific cu nimic elementele tehnice ale gazelor din interiorul conductei. Presiunea, viteza de curgere, regimul de curgere, la fel de laminar, rugozitatea conductei, etc., etc., toti parametrii ce intra in formul de calcul al retelei de alimentare din interiorul bucatariei mele, de ce sunt obligat sa inlocuiesc toata instalatia blocului pentru a atasa un aparat de masura omologat? Asta nu pot eu sa admit!
Cu tot respectul, Antonio.
.
Daca doriti contoare individuale si contract individual cu Distrigaz aveti nevoie de proiect, avizare, aprobare, taxa de contract etc., dupa care, fiecare contorizat va plati singur factura. Daca doriti insa numai contoare de apartament (in genul apometrelor), atunci nu este necesar decit sa gasiti o firma autorizata pentru lucrari de gaze. Aceasta va monta contoarele, va anunta Distrigaz pentru omologare si gata. Locatarii sau persoana care citeste apometrele la dv-stra in scara/bloc va citi si indexul contoarelor de gaze. Atentie insa:
- contoarele indica mc iar factura este in kwh; in fiecare luna administratorul trebuie sa transforme consumurile individuale din mc in kwh in functie de Pcs-ul transmis de Distrigaz(este trecut pe factura);
- daca nu toti locatarii monteaza contoare trebuie sa stabiliti in AG ce consum de gaze se trece la cei necontorizati;
- daca toti locatarii monteaza contoare trebuie sa stabiliti in AG cum se imparte diferenta dintre consumurile locatarilor si factura Distrigaz;
- in apartamentele prevazute cu termopan este obligatoriu si montarea de senzor de gaze;
SI ASPECTUL CEL MAI IMPORTANT: S-ar putea ca la omologare Distrigaz sa va comunice ca tevile au depasit perioada de viata si sa va oblige sa schimbati intreaga coloana, sub amenintarea ca altfel intrerup furnizarea gazelor din motive de securitate. Tevile sint bune daca nu ii deranjati pentru omologare.
Noi am efectuat aceasta lucrare cu ELSACO Bucuresti - tel. 021.769.24.36.