Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce nu ne putem monta contor de gaze pentru un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce nu ne putem monta contor de gaze pentru un simplu aragaz?

In bucataria apartamentului meu am un aragaz al carui propietar sunt. Aragazul este alimentat cu gaze printr-o conducta care se afla in bucataria mea. Pe aceasta conducta doresc sa montez un contor care sa masoare consumul de gaze pe care il realizez. Totul pare simplu. Insa este imposibil de realizat.
In primul rand mi se cere un proiect care se executa de catre o firma capuse a distribuitorului de gaz. Acest proiect costa enorm de mult. Zice-se ca trebuie facuta echilibrarea termica a intregii cladiri! !? ...
In al doilea rand, in Bucuresti sunt interzise de la comercializare contoare de gaze pentru scopul aratat. Nu stiu daca in restul teritoriului se gasesc si pot fii montate.

INTREBARE: Daca procur un contoar din Austria, autorizat ca atare, cu acte in regula, mi se da dreptul sa il montez pentru aragazul meu?

Mii de multumiri dlui. Irimescu! Ati fost foarte explicit si am inteles care sunt etapele de lucru. Multe si complicate, pentru a ne determina sa renuntam. Oare cat ar costa- asa, estimativ, faza de proiecte, aprobari? Cred ca destul de mult. Inca odata, multumiri! Tony