Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare externa atipica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare externa atipica

Buna ziua,

Iarasi o situatie mai aparte. Un client din Germania, solicita sa se emita factura pe codul lui de TVA din Germania, insa livrarea produselor sa se faca la un client de-al lui in Elvetia. Fiind iesire din spatiul intracomunitar, i-am zis ca nu este posibil fara vama, insa el spune ca ar trebui sa mearga daca ne trimite factura si declaratia vamala de la el catre clientul din Elvetia, si pe care sa le includem la documentele de livrare.

Nu stiu cum sa privesc felul asta de livrare. Este intracomunitara, desi nu am livrarea in UE?

Poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva.

Multumesc
e o uzanta curenta. factura e factura, livrarea e livrare. factura o plateste Germania, deci e intracomunitar. soferul va arata documentele de la dvs., apoi cand va intra in Elvetia le va arata pe cele din Germania. Firma din Germania poate da soferului instructiuni asupra traseului de parcurs.
adriandimitriu, utilizator
Pentru a califica o livrare drept intracomunitara in Germania, furnizorul roman are nevoie de dovada efectuarii transportului in Germania, ceea ce inteleg ca nu este cazul.
In speta dvs., firma din Germania trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, de unde va realiza un export scutit conform art. 294. De la dvs. catre codul de TVA din Romania al firmei germane va avea loc o livrare locala impozabila. Firma din Germania va solicita rambursarea de TVA in Romania.
Alexandru Palaghia, Contabil
Am intrebat la vama. Se practica acest mod, mai rar, dar se stie de aceasta practica. Din punct de vedere al livrarii efective, am inteles ca se poate, dar din punct de vedere al fiscalitatii din Romania cum e? Intrebarea mi-am pus-o, din acelasi motiv ca si colegul Alexandru Palaghia si anume, o livrare intracomunitara trebuie justificata cu dovada ca transportul s-a facut la client in Germania, conform Codului Fiscal. Ori transportul se cere a fi facut direct in Elvetia, din motive financiare (banuiesc eu), sarindu-se peste clientul din Germania.