Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019

Soția mea a fost pensionata inițial gr. 3 invaliditate în septembrie 1999 conf. Legii 3/1977, în octombrie 2002 a fost încadrată printr-o noua decizie în gr. 2 invaliditate pe baza Legii 19/2000, iar în martie 2014 a fost pensionata la limită de vârstă fără a i se aplica în calculul pensiei indice de corectie. Întrebarea mea este: i se aplica sau nu recalculare pe baza deciziei CCR nr. 702 din 2019, publicata în Monitorul Oficial în 10.02.2020?
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca i se va aplica indicele de corectie doar prin hotarare judecatoreasca definitiva, sau printr-o alta decizie a CCR cu trimitere la legea 3/1977.
Buna ziua. Dar daca facem o sesizare la avocatul poporului pentru ca mai departe dinsul sa sesizeze CCR-ul ce spuneti ar fi oportun?
Nu cred.
Indicele de corecție că noțiune mai are de trăit maxim 13 luni și câteva zile.

Carp Mircea a scris:

Nu cred.
Indicele de corecție că noțiune mai are de trăit maxim 13 luni și câteva zile.

Da, știu dar chiar și pentru o pensie de 841 lei, cum este cazul soției mele, cu 6%,sau 7% în plus la pensie pentru perioada 10.02.2020÷01.09.2021 este o valoare importanta 19 luni x 50lei=960 lei, deci pensia pentru o luna in plus. Asa cum avocatul poporului, dacă este al poporului, a contestat legea impozitării pensiilor mari(speciale) cu atât mai mult o poate face pentru o lege în vigoare pentru oameni care au contribuit....