avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019

Soția mea a fost pensionata inițial gr. 3 invaliditate în septembrie 1999 conf. Legii 3/1977, în octombrie 2002 a fost încadrată printr-o noua decizie în gr. 2 invaliditate pe baza Legii 19/2000, iar în martie 2014 a fost pensionata la limită de vârstă fără a i se aplica în calculul pensiei indice de corectie. Întrebarea mea este: i se aplica sau nu recalculare pe baza deciziei CCR nr. 702 din 2019, publicata în Monitorul Oficial în 10.02.2020?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:08, 29 Iulie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca i se va aplica indicele de corectie doar prin hotarare judecatoreasca definitiva, sau printr-o alta decizie a CCR cu trimitere la legea 3/1977.
Buna ziua. Dar daca facem o sesizare la avocatul poporului pentru ca mai departe dinsul sa sesizeze CCR-ul ce spuneti ar fi oportun?
Nu cred.
Indicele de corecție că noțiune mai are de trăit maxim 13 luni și câteva zile.


Carp Mircea a scris:

Nu cred.
Indicele de corecție că noțiune mai are de trăit maxim 13 luni și câteva zile.

Da, știu dar chiar și pentru o pensie de 841 lei, cum este cazul soției mele, cu 6%,sau 7% în plus la pensie pentru perioada 10.02.2020÷01.09.2021 este o valoare importanta 19 luni x 50lei=960 lei, deci pensia pentru o luna in plus. Asa cum avocatul poporului, dacă este al poporului, a contestat legea impozitării pensiilor mari(speciale) cu atât mai mult o poate face pentru o lege în vigoare pentru oameni care au contribuit....

Alte discuții în legătură

Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! ce pensionari au dreptul să li se aplice la punctajul ... emil.calarasu emil.calarasu Bună seara ! Ce pensionari au dreptul să li se aplice la punctajul de calcul al pensiei, indicele de corecție potrivit Deciziei CCR nr. 702/2019 ? (vezi toată discuția)