Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicare Decizie CCR nr. 702/2019

Soția mea a fost pensionata inițial gr. 3 invaliditate în septembrie 1999 conf. Legii 3/1977, în octombrie 2002 a fost încadrată printr-o noua decizie în gr. 2 invaliditate pe baza Legii 19/2000, iar în martie 2014 a fost pensionata la limită de vârstă fără a i se aplica în calculul pensiei indice de corectie. Întrebarea mea este: i se aplica sau nu recalculare pe baza deciziei CCR nr. 702 din 2019, publicata în Monitorul Oficial în 10.02.2020?
Eu trebuie sa repet:
I se va aplica indicele de corectie doar prin hotarare judecatoreasca definitiva, sau printr-o alta decizie a CCR cu trimitere la legea 3/1977.
Alt raspuns nu am.