Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Refacturare servicii transport achizitie ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Refacturare servicii transport achizitie intracomunitara

Buna ziua,
o firma A din Romania efectueaza achizitie intracomunitara din Ungaria de la firma B. Firma C din Romania efectueaza transportul, si factureaza serviciile prestate firmei D din Romania cu TVA, iar firma D refactureaza transportul lui B din Ungaria.( firma D facand legatura intre B si A)
Toti au cod valid de TVA.
Cu ce cota de TVA refactureaza D serviciile de transport catre firma din Ungaria?
Eu ( adica D) am considerat operatiunea ca fiind neimpozabila in Romania, luand in considerare art.271 alin 2 din Cod fiscal, si am refacturat ca atare ( adica fara TVA), Va rog sa ma ajutati cu parerile Dvs., daca decizia luata este corecta sau trebuia sa facturez cu TVA?
Va multumesc!
E bine cum ati procedat. Problema pe care as identifica-o eu ar fi ca, daca D nu este casa de expeditie, atunci va avea o problema cu justificarea facturii de la C. Din pespectiva TVA intracomunitara, nu vad ce probleme ar fi, mai ales ca transportul este organizat de furnizor.