Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Carantina.
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Carantina.

Buna ziua,

Vreau sa va intreb, conform legislatiei in vigoare din Romania, la momentul intoarcerii dintr o zona rosie cei care se intorc, sub forma de familie, trebuie sa faca respectiva carantina impreuna? Anume. Nu sunt intr o situate prea roz cu sotul, vreau sa dau divort.

Va multumesc.
Christinne2013, utilizator
Buna ziua,
Din ce am inteles... puteti cere autoritatilor sa stati in alta parte...
Daca plecati sotul va avea motiv de divort.
Daca nu aveti unde sa locuiti va tin la hotel inchisa in camera.
De la ridicarea starii de urgenta, masura carantinei nu se mai aplica, pentru persoanele care vin din zona rosie.
Veti fi obligata sa intrati in izolare timp de 14 zile.
Nu este obligatoriu sa intrati in izolare impreuna cu sotul, dar veti fi obligata sa indicati autoritatilor adresa unde va veti izola, pentru ca acestea sa va poata verifica.