Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... eliberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

eliberare conditionata

Buna ziua!Sotul meu a fost condamnat la 5 ani si 6 luni de inchisoare pentru furt calificat.Exista sanse ca anul urmator(2010)sa poat iesi pe eliberare conditionata?
Conditiile liberarii conditionate:
1) Condamnatul sa fie staruitor in munca.
2) Condamnatul sa fie disciplinat.
3) Condamnatul sa dea dovezi temeinice de indreptare.
4) Sa fie executata o fractiune din pedeapsa aplicata.
Art.59 C.pen: dupa ce condamnatul a executat cel putin 2/3 din durata pedepsei, in cazul inchisorii care nu depaseste 10 ani sau cel pulin 3/4 in cazul inchisorii mai mari de 10 ani, condamnatul care este staruitor in munca, disciplinat si da dovezi temeinice de indreptare, tinandu-se seama de antecedentele sale penale, poate fi liberat conditionat inainte de executarea in intregime a pedepsei.
Chiar daca este recidivist tot are sanse daca indeplineste conditiile prevazute de lege.
Libertatea conditionate e o facultate , iar nu o obligatie a instantei de judecata.Totusi , in anumite situatii , existand antecedente penale , se poate dispune aceasta liberare conditionata.
In general daca au avocat ales au sanse.
Daca au avocat din oficiu si au noroc ies.Depinde enorm de instanta.

Daca s-au sustras de la executarea pedepsei au probleme...