avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am rămas însărcinată la 17 ani, iar mama vrea să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am rămas însărcinată la 17 ani, iar mama vrea să mă oblige să avortez

Am rămas însărcinată la 17 ani doresc sa il tin nu pot sa îl dau afara... mama mea stie si mă obligă să îl dau afara peste câteva zile , tatăl meu nu stie si daca afla va iesi urât tare... as vrea sa fug la iubitul meu însă pot sa ma ia inapoi?
Ultima modificare: Duminică, 7 Iunie 2020
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:38, 8 Iunie 2020
Nu poți fi obligată să avortezi și nici nu te pot lua înapoi cu forța.

Ești într-un moment în care există posibilitatea ca orice decizie vei lua să regreți tare mai târziu. Încearcă întâi să discuți cu amândoi părinții și să îți asumi ce s-a întâmplat. Nu știi cum va reacționa tata după primul șoc - pe care, între noi fie vorba, orice tată de fată l-ar avea. Poate acceptă, în final, ideea și îți vor fi sprijin. Faptul că fugi nu va îmbunătăți relația voastră, nu rezolvă nimic, doar pune distanță între voi. Și nu doar fizică.

Câți ani are tatăl copilului tău?
22 de ani are.. credeti-mă nu ii pot spune tatalui meu...Imi este foarte frica de ce o sa se întâmple dupa.. orice as face el nu ma va ierta cu siguranta.. Nu este de acord nici cu acest baiat.. sunt tare disperată.. mama nu ma va intelege am incercat sa ii spun ca nu pot sa fac avort însă nu e de acord cu asta ... nimeni nu este de acord cu acest baiat

Nu poți fi obligată să avortezi și nici nu te pot lua înapoi cu forța.

Ești într-un moment în care există posibilitatea ca orice decizie vei lua să regreți tare mai târziu. Încearcă întâi să discuți cu amândoi părinții și să îți asumi ce s-a întâmplat. Nu știi cum va reacționa tata după primul șoc - pe care, între noi fie vorba, orice tată de fată l-ar avea. Poate acceptă, în final, ideea și îți vor fi sprijin. Faptul că fugi nu va îmbunătăți relația voastră, nu rezolvă nimic, doar pune distanță între voi. Și nu doar fizică.

Câți ani are tatăl copilului tău?

Ultima modificare: Duminică, 7 Iunie 2020
ELENA MARIA 33, utilizator
Te cred și te și înțeleg, de aceea mă opresc aici cu sfaturile. Nimeni nu are dreptul să decidă în locul tău ce să faci sau nu în situația asta. Important e să îți asumi decizia și să fii împăcată cu ea.

Îți doresc putere, noroc și, mai ales, sănătate!
Draga mea, tatăl tău va afla oricum..
Fie ca vei pleca la iubitul tău, fie ca vei rămâne acasă, gândește-te ca poți ascunde o sarcina câteva luni, însă nu poți ascunde un copil o viata întreaga..
Nu am curaj sa ii spun eu in fața totul, oricum daca va afla ma va da afara deoarece nu avem o relatie foarte buna de cand vb cu acest baiat..

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Draga mea, tatăl tău va afla oricum..
Fie ca vei pleca la iubitul tău, fie ca vei rămâne acasă, gândește-te ca poți ascunde o sarcina câteva luni, însă nu poți ascunde un copil o viata întreaga..


Alte discuții în legătură

Buna,ma numesc ana și am 16 ani,fac 17 in luna aprilie! scriu ... Ana.maria23 Ana.maria23 Buna,ma numesc Ana și am 16 ani,fac 17 in luna Aprilie! Scriu aici pentru a ma informa! Acum ceva vreme am cunoscut un băiat(prin intermediul unei prietene ... (vezi toată discuția)
Custodie nou-nascut Danutza5 Danutza5 Sunt insarcinata in 3 luni , taticul a refuzat din start ideea si m\'a presat pana acum o luna sa avortez , de o luna nu mai vorbim deloc dar inainte de asta ... (vezi toată discuția)
Doresc sa plec de acasa diana1401 diana1401 Buna seara! Numele meu este Diana si am 17 ani impliniti in iunie 2014. Voi incepe prin a va spune despre ce este vorba, apoi voi pune intrebarile de ... (vezi toată discuția)