Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie politist care nu era de la rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie politist care nu era de la rutiera

Acum vreo doua saptamani pe 13 mai am patit o belea.Dupa ce am consumat alcool ,am condus vreo 500 de m sa-mi iau tigari.In acel loc pandeau 1 politist si un jandarm.Dupa ce am parcat masina ,nefiind surprins in trafic ,in timp ce ma indreptam spre geamul magazinului am fost interpelat de un politist (care nu era de la rutiera) sa-i dau actele ca sa-mi dea avertisment fiindca era pe la ora 23:30.Ulterior ,autosesizandu-se m-a intrebat daca am consumat alcool,am recunoscut ,a chemat un echipaj care dupa ce mi-a pus fiola a plecat,am fost condus la spital ,alcoolemie mare (penala)etc!Intrebarea mea este ,avand in vedere ca politistul care m-a dus la sange nu e politist rutier ,pot beneficia de o astfel de aparare ,in sensul ca probele biologice recoltate nu au fost recoltate in fata unui politist rutier ,deci nelegal recoltate in acceptiunea mea ? Multumesc pentru raspuns!
andrei7676, utilizator
Acest aspect nu va ajuta, chiar deloc.
conteaza cine v-a facut testul, conteaza ca aveati o gramada de alcool in sange, nu in fata cui vi s-a facut testul si cine v-a dus sa vi se recolteze probe biologice..
Ce valoare a imbibației alcoolice în aerul expirat a rezultat la proba cu etilotestul?
ing. Ioan Ciobanu
0.98
Aveti dreptate ,regret enorm fapta comisa ! Indiferent de rezultat ,cand voi mai conduce vreodata aceasta nu se va repeta ,va asigur !