avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE - Perioade asimilate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE - Perioade asimilate

Cum se materializeaza in stagiu de cotizare asimilat cei cinci ani de facultate la zi cu diploma de licenta, avand in vedere ca anul scolar nu are de fapt 12 luni ci mai putine?
Cel mai recent răspuns: inserv , utilizator 19:25, 14 Iunie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
Legea 263/2010

Art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;

H.G.257/2011
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată și anticipată parțială:

– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;

Va multumesc pentru raspuns. Este acelasi cu al CJP - Cluj (de la 1 oct inceput anul 1 pana la 1 oct la sfarsitul anului 5 fara sa se suprapuna cu perioade contributive). Am crezut ca vacanta mare se scade.
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2020
inserv, utilizator
Domnule Carp, ca de obicei raspunsurile dv sunt pe langa subiectul intrebarii rezumandu-va sa postati citate din lege chiar daca intrebarea se refera la Normele metodologice de aplicare a legii. Imi pare rau sa va spun dar nu e prima data cel putin in cazul raspunsurilor pe care mi le-ati dat mie. Stiu ca faceti o activitate pro-bono dar sunt oameni mult mai simpli decat mine pt care raspunsurile dv nu face decat sa-i bage de tot in ceata.
Fara suparare!

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010

Art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;

H.G.257/2011
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată și anticipată parțială:

– diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;



Foarte la obiect raspunsul dv. Va multumesc.


StoJa a scris:

Nu stiu articolul, paragraful din lege care se refera la acest aspect. De fapt nici cu ce lege se lucreaza nu stiu. Teoretic e legea noua, practic nu prea ...
Dar concret, pe legea veche (banuiesc ca acest lucru nu s-a schimbat, nu garantez) calculul in cazul meu pentru 5 ani de facultate a dat rezultatul 4 ani, 11 luni si 4 zile. Mai in detaliu din 1 octombrie (anul I) si pana in 5 septembrie dupa terminarea facultatii - data ce reprezinta data de angajare (inceputul stagiaturii).
Sper ca, orientativ, va faceti o idee ce rezultat va fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu ani facultate stanca123 stanca123 daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)
Buna seara. cursurile de zi ale învăţământului universitar ... Felipe24 Felipe24 Buna seara. Cursurile de zi ale învăţământului universitar reprezintă stagiu de cotizare la pensie. Dintr-un an universitar se i-au in calcul si ... (vezi toată discuția)
Facultate/vechime niculinu niculinu Sunt student in ultimul an, si nu am carte de munca (am22 de ani) , vreau sa stiu daca este adevarat ca pot sa imi trec ca vechime facultatea in cartea de ... (vezi toată discuția)