avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie necesara pentru codul CAEN 7830
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie necesara pentru codul CAEN 7830

Buna ziua,
As dori sa stiu daca codul CAEN 7830 (Servicii de furnizare si management a fortei de munca) presupune o autorizatie din partea AJOFM, ca si codul 7810.
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: VasileZat , utilizator 00:21, 18 Iulie 2020
Într-adevăr 7810 necesită niște acreditări speciale. ONRC zice că nu poți avea 7810 în actul constitutiv decât ca activitate principală. Eu zic că este o interpretare eronată. 7810 ca activitate principală este necesară doar dacă forța de muncă este plasată în străinătate făcând astfel obiectul L156/2000. Dacă se operează doar pe piața internă, atunci suntem sub prevederile HG277/2002 care nu impune 7810 ca activitate principală ci doar existența ei.
Revenind la întrebare, deși nu sunt de specialitate, am ”săpat” destul de mult și în legătură cu 7830 și nu am găsit vreo prevedere legată de vreo autorizație AJOFM.
Numai că marea mea problemă este că, deși am citit și răscitit descrierile celor 2 coduri CAEN, nu am reușit să înțeleg la ce se referă 7830. Poate doar la așa numitele firme de ”payroll”.
Dvs. ce activitate doriți să prestați sub acest cod?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mru vs iru SLuiza SLuiza Buna ziua, am atestat pe ambele specializari, respectiv Manager resurse umane, Inspector resurse umane, in actul constitutiv am trecut doar codul caen 783 ... (vezi toată discuția)
Pfa cod caen 7830 se înregistrează la ajofm? alice27 alice27 Buna ziua As vrea sa intreb referitor la un PFA cu cod CAEN 7830 - Servicii de furnizare si management a fortei de munca, daca trebuie inregistrat la AJOFM ... (vezi toată discuția)
Semnificatie cod caen mboncalo mboncalo Care e diferenta dintre urmatoarele coduri CAEN? caci eu nu vad prea multe diferente 7810 Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă ... (vezi toată discuția)