Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat care se muta in Suedia, dar doreste sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat care se muta in Suedia, dar doreste sa continue colaborarea cu firma din Romania

Buna ziua,

Care este forma prin care putem continua colaborarea cu un angajat care se va muta in Suedia cu familia, in conditiile in care firma nu are entitate legala acolo. In ce condiții se poate continua CIM? Sau se poate doar pfa?
daca firma vrea sa-l detaseze in Suedia... CIM-ul functioneaza doar pentru entitati cu sediul/ domiciliul in tara
Munca la distanta este la moda.
Sau : telemunca - forma de organizare a muncii prin care salariatul, în mod regulat și voluntar, își îndeplinește atribuțiile specifice funcției, ocupației sau meseriei pe care o deține, în alt loc decât locul de muncă organizat de angajator, cel puțin o zi pe lună, folosind tehnologia informației și comunicațiilor