Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reluare activitate inainte de terminarea concediului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reluare activitate inainte de terminarea concediului crestere copil

Cu cat timp inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului trebuie sa ma reintorc la locul de munca. Copilul meu implineste varsta de 2 ani la
1 octombrie 2020.
Aveti patru optiuni:
- daca nu se doreste stimulentul de insertie :
a) Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

b) Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

- daca se doreste stimulentul de insertie :
a) cu cel putin 60 de zile inainte de data de 01.10.2020 ... in speta, inainte de 01.08.2020 ... situatie in care se tine cont de luna tatalui

b) cu cel putin 90 de zile inainte de data de 01.10.2020 ... in speta, inainte de 01.07.2020 ... situatie in care nu se tine cont de luna tatalui