Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de muncă stare de urgenta/alerta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de muncă stare de urgenta/alerta

Buna ziua!
Un contract incheiat pe periada starii de urgenta se prelungeste pe periada starii de alerta?
Conform OUG 40/20202 acestea incedeaza de drept la 45 de zile de la incetarea starii, iar documentul ce consemna starea de alerta “se prelungesc contaractele colective de munca la incetarea starii de alerta cu prelungire inca de 90 zile de la incetarea starii de alerta.”

De asemenea in cele 2 situatii angajatorul trebuie sa respecte preavizul stipulat in contract?

Multumesc anticipat!
elenaalina27, utilizator
Poate ne expuneti exact situatia ... intrucat ce ati postat se refera la situatii diferite ... OUG 40/2020 se refera la angajarea fara concurs, iar prelungirea duratei c.c.m. este mentionata in Legea 55/2020.

Cornel Vasile a scris:

Poate ne expuneti exact situatia ... intrucat ce ati postat se refera la situatii diferite ... OUG 40/2020 se refera la angajarea fara concurs, iar prelungirea duratei c.c.m. este mentionata in Legea 55/2020.

Exact, este vorba de cineva angajat fara concurs, persoana in cauza este angajata la un serviciu de ambulanta.
Problema este ca, nu stie exact cat si cum se aplica valabilitatea contractului in urma celor doua “norme” legislative.
Contractul este facut pe 6 luni dar din ce am inteles durata contractului se schimba in situatia de fata.

Raportele de munca/de serviciu pentru funcțiile publice de execuție și conducere, ocupate și de către personal contractual, fără organizarea concursului, în mod direct, prin numirea de către ordonatorul de credite, cu stabilirea drepturilor salariale pentru funcția ocupată, conform Legii-cadru nr. 153/2017 , încetează de drept la 45 de zile de la încetarea situației de urgență.