Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... INDICE CORECTIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

INDICE CORECTIE

BUNĂ ZIUA Am o nelămurire. De la 01.09.2.021. Când va intra noua lege a pensiilor. Acest indice va dispera din calculul. punctului de pensie. Întrebare. Cei care au beneficiat de acel indice de corectie. Li se vor reduce punctul de pensie cu acel indice de corectie pe care la primit??? s-au va rămâne cu acel punct de pensie din înainte de 01.09.2.021. VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
Li se vor retrage punctele aferente indicelui de corectie din total puncte.
Vor ramane doar cu cele pe contributivitate.
Va mulțumesc!!!
Dacă se aplica Legea 127/2019, de la 1 sept. 2021, punctajul mediu anual se va calcula altfel: nu se va mai împărți suma punctelor realizate nici la 35 nici la cât a fost împărțită până acum ci, se va înmulți suma punctelor obținute cu punctul de referință, care ar fi trebuit să fie 75. Dar acesta se calcula împărțind valoarea punctului de pensie care ar fi fost la acea dată, respectiv 1875, la 25. Dacă valoarea punctului de pensie va fi mai mic și punctul de referință va fi mai mic. Oricum ar fi, va fi cam dublu decât vi se acorda cu indicele de corecție, prin care se recupera doar jumătate din diferențe între cei pensionați cu L.19/2000 și cei pensionați cu L.263/2010. Si dacă punctul de pensie rămâne 1442(și din 27 febr. mai mult ca sigur că va rămâne) dacă s-ar aplica punctul de referință, acesta va fi 57,68. Înmulțiți-vă suma punctelor obținute, cu 57,68 și tot e mai mult decât indicele de corecție. Cu acest punct de referință toți pensionarii, bărbați sau femei, aveau, raportat la contribuția virată, deci la suma punctelor obținute, același mod de calcul. Și, în acest caz , chiar și bărbații ieșiți cu L. 19/2000 ar mai primi o mică diferență.
Nici vorbă. Care sunt” cele pe contributivitate”? Problema nu este de contributivitate, pentru că suma punctelor obținute, cea care se împarte la stagiul complet de cotizare este calculată pe contributivitate, vorbind de pensiile publice nu de cele speciale.. Diferențele reies din împărțirea acestora la stagiul complet de cotizare, care, chiar și în l.19/2000 era diferit la femei față de bărbați, iar cu L 263/2010 s-au creat mari diferențe crescând gradual acest stagiu.

[ link extern ]
Din proiectul legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2021
Art.15. – Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021 este de 5.380 lei.
Art.16. – Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 5.380 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.690
lei.
Art.17. – Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi și până la data de 31 decembrie 2021, cota contribuției pentru persoanele prevăzute la art.20 alin.(1) din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, este 17% din contribuția asiguratorie pentru muncă reglementată la art.220^3 alin.(1) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
Din legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020, respectiv legea nr.6/2020
ART. 15 Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 este de 5.429 lei.
ART. 16 Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul: a) asiguratului sau pensionarului, la 5.429 lei; b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.715 lei.
ART. 17 În anul 2020 indicele de corecţie prevăzut la art. 170 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1,41.

Unde se regaseste mentiunea legata de valoarea indicelui de corectie pe anul 2021 ?
In legea 6/2020 se afla la art.17
Imi scapa mie ceva ?