avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren intravilan

Am o problema cu intabularea unui teren intravilan,teren dobândit prin legea 18, cu titlu de proprietate de către cel care mi la vândut, deoarece pe titul este trecut doar numărul administrativ ,nu sunt trecute si vecinătățile. Cum mă sfătuiți să actionez pentru a intabula acest teren. Menționez că am cumpărat acest teren pe care era construită o casă cu anexe,în urmă cu 20 de ani,perioada in care plătesc impozite la primărie,am contract de curent electric,am si sediul unei PFA
Ati incercat sa il intabulati si ati luat respingere la dosar la cartea funciara? Care au fost motivatiile? Daca pe titlul de proprietate lipsesc vecinatatile (nord, sud, est, vest) si acesta a fost motivul respingerii, trebuie sa solicitati corectare de titlu. Titlul in original il aveti? (trebuie atasat la dosar)
Am contactat un inginer topometrist căruia când i-am arată actele,, titlul de proprietate in copie legalizata, contractul de vânzare cumpărare, autentificat la notar,, mi-a spus că îmi iabani

Vladislav20 a scris:

Ati incercat sa il intabulati si ati luat respingere la dosar la cartea funciara? Care au fost motivatiile? Daca pe titlul de proprietate lipsesc vecinatatile (nord, sud, est, vest) si acesta a fost motivul respingerii, trebuie sa solicitati corectare de titlu. Titlul in original il aveti? (trebuie atasat la dosar)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare teren ce excede titlul de proprietate ada_73 ada_73 Ma confrunt cu urmatoarea situatie; 1.teren intravilan (detinut in baza titlului de proprietate , eliberat in 1994-in care este specificata suprafata x) , ... (vezi toată discuția)
Actiune intabulare pt teren ce excede titlul de proprietate detinut ada_73 ada_73 1.teren intravilan (detinut in baza titlului de proprietate , eliberat in 1994-in care este specificata suprafata x) , intabulat in anul 2002 cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Bună seara, as dori sa aflu care sunt vecinii mei! ce foaie ... Stefania Ciolan Stefania Ciolan Bună seara, as dori sa aflu care sunt vecinii mei! Ce foaie sa cer de la cadastru?Am scos extras carte funciară, dar nu imi arata vecinii! Ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)