Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate electrificare/extindere retea electrica
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

electrificare/extindere retea electrica

Buna seara!
Suntem cativa proprietari de terenuri extravilane si de anexe gospodaresti si dorim sa facem o adresa catre primarie , un memoriu , o cerere (nu stim cum trebuie) in care sa cerem electificarea zonei.
Exista o cerere anume? ( in a ne lua in serios cererea )
Ne puteti sfatui cum ar trebui sa facem acesti pasi ?
Se face o cerere simpla care se semneaza de toti cei interesati.
Trebuie sa stiti ca este nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata si aprobat de firma de distributie curent electric plus de fonduri prevazute in bugetul local.
Grabiti-va cu memoriul, vin alegerile si poate primarul si consilierii se vor misca mai repede.
Acel proiect facut de firma autorizată, cine trebuie sa-l faca?
Primăria sau noi proprietarii?
Si va multumesc.
Daca primaria va face lucrarea pe fonduri proprii, are obligatia si de a intocmi proiectul.
Va multumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Daca primaria va face lucrarea pe fonduri proprii, are obligatia si de a intocmi proiectul.

Buna ziua!
Am făcut memoriul către primaria respectivă, si nu am primit raspuns.
Au trecut 6 luni de la adresa primită de primărie si nu am primit niciun răspuns ( avem si nr de înregistrare).
Am fost sa ma informez de ce nu primim raspuns si mi s-a transmis verbal de un angajat al primăriei sa mai astept. Acesta a fost răspunsul fara alte detalii. Sa mai astept.
Ce trebuie facut mai departe?
O altă cerere?
Ne dorim ca zona sa se dezvolte cu toate cele necesare curent, apa , canalizare, străzi ,etc, asa cum este normal sa fie.
Avem 11 ani de când nu s-a făcut absolut nimic pentru ca zona sa se dezvolte.
Nu va mai spun ce mizerie este in zona respectiva ( gunoaie peste tot), si primaria nu se intereseaza nici macar de curățenie.
Trebuie să ne adresăm unor instituții ale UE ?
Ce ne sfătuiți să facem mai departe?
Va multumesc!

liviu10cta a scris:

Va multumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Daca primaria va face lucrarea pe fonduri proprii, are obligatia si de a intocmi proiectul.