Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil in part time
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil in part time

Buna ziua. Trebuie sa nasc cam intr-o luna, si as dori sa stiu daca pot beneficia si eu de indemnizatia aferenta concediului de crestere copil daca din ianuarie anul acesta lucrez part time (2 ore) la societatea mea. Pana in ianuarie a.c am lucrat la program de 8 ore, dar de cand s-a reintrodus posibilitatea de a lucra part time, am luat decizia de a ma muta la part time, pt a plati mai putin la contractul de munca, avand in vedere ca il achit singura.
Buna ziua,
O sa afecteze doar cuantumul indemnizatiei, daca ati avut un salariu mai mic din Ianuarie si pana acum...
Si ma incadrez la cei 1250 lei pe luna timp de 2 ani?
Dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației minima, se acordă indemnizația minima lunară pentru creșterea copilului (1250 lei).