Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Libera Teren Extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Libera Teren Extravilan

Buna ziua, as dori sa va intreb legat de vanzarea unui teren extravilan, eu sunt arendasul unei suprafate de teren extravilan arabil, proprietatul terenului a pus terenul la vanzare la primarie cu pretul de 25mii lei/ha.
Eu nu i-am acceptat oferta de vanzare in termen de 30 de zile de la oferta si proprietatul a primit aviz de vanzare libera de la primarie.

Acum proprietarul imi cere 27 mii lei /ha si as vrea sa ii cumpar suparafata de teren ca am facut rost de bani dar intrebarea este daca trebuie sa reia din nou oferta de vanzare la primarie sau poate sa imi vinda terenul direct daca pretul este mai mare decat oferta ?

Tin sa precizez ca eu inca sunt arendas pe terenul respectiv pana in 2024.

Multumesc,

Cu stima,

Mihai
michel1992, utilizator