Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri salariu

Buna ziua. Stiti cumva daca pe perioada starii de alerta se pot face popriri pe salariu? Daca se poate sa imi dati si mie o lege care sustine acest lucu. Mulțumesc
Sigur ca se poate, doar nu de catre anaf. Temeiul legal-cod pr civila
Dar pe perioada starii de urgenta nu s-au facut popriri . Poate o fi si pe starea de urgenta.
S-au facut si pe perioada starii de urgenta, dar nu de catre ANAF.
Eu ma refer daca o persoana are poprire pe salariu de la executori judecatoresti pentru credite la banca se poate face poprire si pe starea de alerta?. Va mulțumesc
Bună ziua,
Da, se pot pune popriri de către executorii judecătorești.