avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri salariu

Buna ziua. Stiti cumva daca pe perioada starii de alerta se pot face popriri pe salariu? Daca se poate sa imi dati si mie o lege care sustine acest lucu. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat_Staniu , utilizator 14:06, 24 Iunie 2020
Sigur ca se poate, doar nu de catre anaf. Temeiul legal-cod pr civila
Dar pe perioada starii de urgenta nu s-au facut popriri . Poate o fi si pe starea de urgenta.
S-au facut si pe perioada starii de urgenta, dar nu de catre ANAF.
Eu ma refer daca o persoana are poprire pe salariu de la executori judecatoresti pentru credite la banca se poate face poprire si pe starea de alerta?. Va mulțumesc
Bună ziua,
Da, se pot pune popriri de către executorii judecătorești.

Alte discuții în legătură

Conturi blocate / executari silite Arrow127 Arrow127 Ce fac oamenii cu popriri pe salariu in perioada actuala si viitoare ? Salariu tre sa mergi la banca sa il ridici ( banci care incep sa se inchida ) ; ... (vezi toată discuția)
Executarea silita Adrian 13 Adrian 13 Bună ziua am o întrebare legata de o poprire. Situația în care ne aflăm fiind declarata starea de urgență executorul judecătoresc mai poate sa îți ... (vezi toată discuția)
Poprire sistată datorită epidemiei mihaiclaudiugabriel mihaiclaudiugabriel Am poprire pe salariu în cuantum de 1/2 din salariu . Se poate ca pe perioada stării de urgență să se sisteze poprirea de la BEJ ? (vezi toată discuția)