Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț și partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț și partaj

Buna ziua. Sunt căsătorit legal de 7 ani dar stăm împreună de 17. Avem un copil minor . Că multe familii sa ajuns și la noi la problema divorțului. Cu divorțul sa zicem că ne-am înțeles. Problema e că soția nu vrea sa facem partajul. Avem un apartament luat prin prima casa și lucruri prin casa. Soția dorește să rămână în apartament și eu sunt de acord să rămână cu condiția să mă scoată de pe contractul de credit. Și să plătească o sultă stiu că trebuie acordul bănci cu condiția să aducă un codebitor sau salariul ei sa acopere rata Ce a ce e mai greu că nu are bani O pot obliga sa facem partajul?
ovialex, utilizator
Buna ziua,
O puteti obliga daca va adresati instantei.
Si nu depinde doar de doamna sa va "scoata" din contractul de credit, mai trebuie si acceptul bancii.
Formulati in cadrul aceleasi cereri atat desfacerea casatoriei cat si partajarea bunurilor comune, pentru a incerca in felul acesta sa o determinati pe doamna sa ajungeti mai repede la un acord, prin concesii reciproce in privinta ambelor probleme litigioase.
Contactati un avocat recomandat sau de pe forum, pentru a stabili cu acesta care este cea mai buna strategie.
Puteti merge inclusiv cu sotia la avocatul dvs pentru o consiliere.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Am fost la un mediator și nu ia plăcut de el pt că ia explicat că motivele divorțului sunt absolut jenante... Cu privire la partaj a explicat că cel mai elegant e sa ne înțelegem amiabil. Ea vrea sa divorțăm și să stăm în apartament ca doi colegi fara partaj. Că nu are bani pt mediator, pt partaj și pt sultă.
Puteti incerca si asa, sunt persoane ce se inteleg mai bine ca si prieteni/colegi decat ca si sot si sotie.
Cel putin o perioada, pentru copil...
Daca nici dvs si nici sotia nu dispuneti de bani pentru despagurirea prin sulta, atunci cea mai sigura cale pentru dvs este vânzarea bunului, acoperirea creditului, distribuirea sumei.
Asa, fiecare va avea un nou inceput si nu veti fi nevoit sa faceti compromisuri pe care nu le doriti.
Consultati un avocat, au o alta viziune asupra lucrurilor fata de mediatori.
Divortul la mediator nici nu mai este posibil, nici macar nu trebuia sa va consilieze pe acest aspect.
Avocat Neagu Elena, Avocat