avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț și partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț și partaj

Buna ziua. Sunt căsătorit legal de 7 ani dar stăm împreună de 17. Avem un copil minor . Că multe familii sa ajuns și la noi la problema divorțului. Cu divorțul sa zicem că ne-am înțeles. Problema e că soția nu vrea sa facem partajul. Avem un apartament luat prin prima casa și lucruri prin casa. Soția dorește să rămână în apartament și eu sunt de acord să rămână cu condiția să mă scoată de pe contractul de credit. Și să plătească o sultă stiu că trebuie acordul bănci cu condiția să aducă un codebitor sau salariul ei sa acopere rata Ce a ce e mai greu că nu are bani O pot obliga sa facem partajul?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
ovialex, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 16:09, 24 Iunie 2020
Buna ziua,
O puteti obliga daca va adresati instantei.
Si nu depinde doar de doamna sa va "scoata" din contractul de credit, mai trebuie si acceptul bancii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulati in cadrul aceleasi cereri atat desfacerea casatoriei cat si partajarea bunurilor comune, pentru a incerca in felul acesta sa o determinati pe doamna sa ajungeti mai repede la un acord, prin concesii reciproce in privinta ambelor probleme litigioase.
Contactati un avocat recomandat sau de pe forum, pentru a stabili cu acesta care este cea mai buna strategie.
Puteti merge inclusiv cu sotia la avocatul dvs pentru o consiliere.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
Am fost la un mediator și nu ia plăcut de el pt că ia explicat că motivele divorțului sunt absolut jenante... Cu privire la partaj a explicat că cel mai elegant e sa ne înțelegem amiabil. Ea vrea sa divorțăm și să stăm în apartament ca doi colegi fara partaj. Că nu are bani pt mediator, pt partaj și pt sultă.
Puteti incerca si asa, sunt persoane ce se inteleg mai bine ca si prieteni/colegi decat ca si sot si sotie.
Cel putin o perioada, pentru copil...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nici dvs si nici sotia nu dispuneti de bani pentru despagurirea prin sulta, atunci cea mai sigura cale pentru dvs este vânzarea bunului, acoperirea creditului, distribuirea sumei.
Asa, fiecare va avea un nou inceput si nu veti fi nevoit sa faceti compromisuri pe care nu le doriti.
Consultati un avocat, au o alta viziune asupra lucrurilor fata de mediatori.
Divortul la mediator nici nu mai este posibil, nici macar nu trebuia sa va consilieze pe acest aspect.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, În anul 2017 am achiziționat un apartament cu credit ... Mihai Luca Mihai Luca Bună ziua, În anul 2017 am achiziționat un apartament cu credit prima casa împreună cu soția. Anul acesta am divorțat, eu vreau sa rămân eu cu ... (vezi toată discuția)
Despre divort si partaj marcela_solomon marcela_solomon buna ziua...cum se procedeaza si ce solutii sunt pentru divort si partaj: suntem casatoriti din 2003,apartamentul s-a cumparat in 2004 si este pe numele ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament cu credit ipotecar nemteanul1980 nemteanul1980 Detin impreuna cu sotia un apartament contractat prin credit ipotecar. Titularul contractului de credit sunt eu, sotia fiind codebitor. Bunul a fost ... (vezi toată discuția)