Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie

am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu pagube materiale. Am avut alcoolemia de 0.44 in aerul expirat, s-a inceput deschiderea dosarului penal si mi-a fost luat permisul pt. 90 de zile. Mi s-au recoltat 2 probe de sange la interval de o ora. Ieri am achitat taxa pt. analize si mi s-au spus rezultatele. Prima proba 0.80 si cea de-a doua 0.60. Poate ma ajutati . Nu stiu acum unde ma incadrez. La penal sau nu. De asta depinde si despagubirea RCA.
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legale, o alcolemie de sub 0, 80 la mie alcool pur in sange, nu se constituie ca infractiune. In acest sens va expun prevederile art. 87, al.(1) din OUG 195/2002 actualizata : "Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani".
Fapta dumneavoastra constituie contraventie.