avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte vătămată , renunțare urmărire penală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte vătămată , renunțare urmărire penală

Buna ziua , sunt parte vătămată într-un dosar având că obiect "lovirea și alte violențe " și "distrugerea" , am fost audiat că martor prima data pt cercetarea inrem *m-am constituit parte civilă * apoi a fost audiat "făptașul " care a recunoscut tot , (exista imagini la dosar filmate de mine ) ....când am fost audiat am cerut daune o sumă de bani pt "telefonul distrus și expertizat de politie " și pt "pumnii luați " (7 zile îngrijiri ) .

Au trecut 6 luni cu tot cu perioada de stare de urgență .....iar de câteva zile a apărut pe portalul Judecătoriei un dosar cu *numele meu și făptașului " având că obiect **confirmare renunțare la urmărire penală**...318. cu termen peste 6 luni
* Am citit articolul 318....am înțeles că procurorul poate renunța la urmărire.daca nu exista " interes public ".......
Exista până ai un articol in presa online despre caz și declarații ale făptașului la ziar .
Având în vedere cele relatate exista posibilitatea până la urmă să rămân cu bătaia luată și telefonul distrus ? Sau prin ordonanța procurorului poate fi obligat "făptașul " sa "repare prejudiciul" .....( Trebuia să ne "impacam înainte să facă procurorul acest demers de renunțare ?)

PS : făptașul este un Polițist care se afla in timpul liber ....(am aflat ulterior că este polițist )


Mtumesc
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2020
Andrei808080, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andrei808080 , utilizator 21:11, 29 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vi s-a comunicat ordonanta?
Procurorul il poate obliga prin ordonanta să repare paguba produsă ori să convină cu partea civilă o modalitate de reparare a acesteia, trebuie sa o cititi si sa vedeti ce s-a dispus.
Va salut cu respect....inca nu am primit nimic acasă....in 25.06 a apărut pe site-ul portal.just.ro dosarul înregistrat......Am făcut acum o programare sa studiez dosarul ajuns in arhiva judecătoriei .


SINCER credeam că procedura e altfel, până să dispună aceasta "renunțare" să găsim o modalitate sa îmi recuperez telefonul spart :) și apoi să dispună renunțarea la urmărirea penală..

Bănuiesc că dacă a dat deja aceasta soluție , rămân cu buza umflata :) ......

Mulțumesc de răspuns
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2020
Andrei808080, utilizator
Domnule avocat la.ce se referă * 318 alin 2 lit f )) atitudinea procesuală a persoanei vătămate*
Nu reușesc să inteleg ....

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu vi s-a comunicat ordonanta?
Procurorul il poate obliga prin ordonanta să repare paguba produsă ori să convină cu partea civilă o modalitate de reparare a acesteia, trebuie sa o cititi si sa vedeti ce s-a dispus.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De exemplu, in sensul in care solicitati tragerea la raspundere penala a faptuitorului, solicitati daune materiale, morale. etc
Am înțeles......joi voi studia dosarul și implicit "ordonanța procurorului" o sa revin cu o concluzie....
Va mulțumesc mult !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De exemplu, in sensul in care solicitati tragerea la raspundere penala a faptuitorului, solicitati daune materiale, morale. etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 ncpp) ContSters427013 ContSters427013 Buna ziua, Ma puteți ajuta cu un sfat in legătura cu o problema? In urma cu 1 an și ceva am sustrat dintr un supermarket un produs, după am fost dus in ... (vezi toată discuția)
Confirmare de renunțare la urmărirea penală ContSters431407 ContSters431407 Buna seara! Am o mare nelamurire, va rog sa ma ajutati! Pentru o infractiune pedepsita de art 228 alin.1 C.pen. Am primit ordonanta de la procuror, prin care ... (vezi toată discuția)
Furt cu valoare mica filipf16 filipf16 In urma unei plangeri facute la politie in care reclamam furtul de bunuri in valoare de 200 lei a inceput urmarirea penala impotriva persoanei pe care am ... (vezi toată discuția)