Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Sunt recasatorit si am in intretinere sotia si 2 copii minori de 8 si 11 ani. Sunt pensionar cu o pensie de 2430 lei (RON). Din casatoria anterioara a rezultat o fata care va facee 18 ani in luna August. Vreau sa stiu care va fi pensia alimentara in cazul in care fiica mea va reusi la facultate.
Cu soția actuală aveți doi copii, sau sunt copii soției dintr-o altă căsătorie`? Dacă nu dați date exacte și complete, nu puteți primi un răspuns corect.

Până acum cât ați plătit pensie de întreținere fetei din prima căsătorie`?
Dapix, utilizator
Sotia de ce e in intretinerea dvs ? Nu are venituri si nu poate obtine venituri ?
Daca sotia e intr-adevar in intretinerea si si copiii sunt ai dvs, maxim veti plati pt fata cca 300 de lei. La fel si daca sotia nu trebuie intretinuta, dar cei mici sunt copiii dvs.
Daca sotia e apta de munca si copiii nu sunt ai dvs, pensia ce o veti plati fetei, va fi de pana 607 lei.
Poate fata se va anjaga si se va intretine singura desi e la facultate si nu veti plati pensie deloc.
gi-jane2, moderator
Sotia este casnica, iar copii sunt ai mei. Multumesc pentru raspuns.
16% din venitul net, potrivit art 529, alin 2 teza finala Cod Procedura Civila!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca doamna nu are vreun handicap, nu se va lua in considerare ca sta acasa, adica e dreptul dvs sa conveniti sa stea acasa, dar nu va sta din dreptul copiilor.
1/2 din pensie va fi alocata pt intretinerea copiilor, asta insemnand 16% cum zice si d-l avocat.
Pensia se poate fixa si sub acest cuantum si nici nu e regula sa se imparta egal intre copii, ci se imparte proportional cu nevoia intretinutului