avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Sunt recasatorit si am in intretinere sotia si 2 copii minori de 8 si 11 ani. Sunt pensionar cu o pensie de 2430 lei (RON). Din casatoria anterioara a rezultat o fata care va facee 18 ani in luna August. Vreau sa stiu care va fi pensia alimentara in cazul in care fiica mea va reusi la facultate.
Cel mai recent răspuns: mirceamesaru , utilizator 21:38, 30 Iunie 2020
Cu soția actuală aveți doi copii, sau sunt copii soției dintr-o altă căsătorie`? Dacă nu dați date exacte și complete, nu puteți primi un răspuns corect.

Până acum cât ați plătit pensie de întreținere fetei din prima căsătorie`?
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2020
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotia de ce e in intretinerea dvs ? Nu are venituri si nu poate obtine venituri ?
Daca sotia e intr-adevar in intretinerea si si copiii sunt ai dvs, maxim veti plati pt fata cca 300 de lei. La fel si daca sotia nu trebuie intretinuta, dar cei mici sunt copiii dvs.
Daca sotia e apta de munca si copiii nu sunt ai dvs, pensia ce o veti plati fetei, va fi de pana 607 lei.
Poate fata se va anjaga si se va intretine singura desi e la facultate si nu veti plati pensie deloc.
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
gi-jane2, moderator
Sotia este casnica, iar copii sunt ai mei. Multumesc pentru raspuns.
16% din venitul net, potrivit art 529, alin 2 teza finala Cod Procedura Civila!
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca doamna nu are vreun handicap, nu se va lua in considerare ca sta acasa, adica e dreptul dvs sa conveniti sa stea acasa, dar nu va sta din dreptul copiilor.
1/2 din pensie va fi alocata pt intretinerea copiilor, asta insemnand 16% cum zice si d-l avocat.
Pensia se poate fixa si sub acest cuantum si nici nu e regula sa se imparta egal intre copii, ci se imparte proportional cu nevoia intretinutului

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara asdeass asdeass Buna ziua,sunt in divort cu sotia ,avem 2 copii minori.Doresc sa aflu cat va fi cuantumul pensiei de intretinere in urmatoarele conditii: Copiii raman cu ... (vezi toată discuția)
Pensie de întreținere: care e cota corectă când părintele nerezident mai are un copil din căsătoria actuală? Dalinacristina Dalinacristina Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu o speță. Tatăl are 2 copii, unul din prima căsătorie, major, la facultate, 20 ani, si o minora din a doua căsătorie. ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil, partaj in instanta skorpion_nyc skorpion_nyc Buna ziua, Sunt marinar de 27 de ani si casatorit de 25 de ani. 2 copii studenti la Cu Taxa in Bucuresti. Sotia insista pt divort. Motivele sunt cel putin ... (vezi toată discuția)