Forum Discuţii juridice Executare silită Proprie salar anaf
Discuție deschisă în Executare silită

Proprie salar anaf

Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Este vreo lege sau ordonanta de guvern care amana pe timpul pandemiei executarile silite de la anaf?
Bună ziua,

Da, Ordonanța de urgență nr. 29/2020 privind unele măsuri
economice și fiscal-bugetare prevede următoarele:
(3) Se suspendă sau nu încep măsurile de executare silită prin poprire a creanțelor bugetare, cu
excepția executărilor silite care se aplică pentru recuperarea creanțelor bugetare stabilite prin
hotărâri judecătorești pronunțate în materie penală. Măsurile de suspendare a executării silite prin
poprire asupra sumelor urmăribile reprezentând venituri și disponibilități bănești se aplică, prin
efectul legii, de către instituțiile de credit sau terții popriți, fără alte formalități din partea organelor
fiscale."

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Multumesc de raspuns, exista specificat si o data pina cind nu trebuie puse aceste propriri. Se spunea ceva de data de 25 oct, este o lege in acest sens care sa specifice asa ceva ?

Cu stima Sorin Micu

gi-jane2, moderator