avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declarare arme albe conform legii nr. 295 din 28 iunie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declarare arme albe conform legii nr. 295 din 28 iunie 2004

Buna ziua,

Am achizitionat recent o replica a unei sabii medievale in scara 1:1 complet functionala pentru o colectie personala si valoare istorica.

Conform legii, acest obiect indeplineste (si depaseste) toate aceste conditii:

a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiș dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă.

Am sunat la departamentul Arme al Politiei Romaniei dar au spus ca ei se ocupa doar de arme de foc.

Ma intreb daca este necesar sa declar acest obiect unei institutii guvernamentale si cum pot proceda in acest sens.

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Am voie să țin o maceta in casă și să merg cu ea la pădure și la camping??? G.Daniel G.Daniel Am o maceta AK47 CCCP și vreau să mă lămuresc daca am voie sa o țin în casă și să merg la campinguri??? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Limitele legii in ceea ce priveste armele albe nicu543 nicu543 Buna ziua, Va salut. Am obiceiul sa ma plimb des pe munte singur, lucru care poate deveni ocazional periculos. Drept urmare in general am in rucsac mai ... (vezi toată discuția)
Detinere briceag si spray nato pieptar pieptar Am un briceag de metal de 22 cm.Lama fiind de 12cm. Ce pedeapsa primesc daca mi-l descopera politia cu el afara? (vezi toată discuția)