Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Buna ziua
Prezint urmatoarea situatie: in conditiile starii de urgenta, incepand cu data de 23 martie a.c., la firma la care lucrez, personalul tesa-proiectare a fost trimis in concediu de odihna timp in care si-a continuat activitatea la domiciliu. Din momentul in care zilele ce imi apartineau s-au epuizat, am continuat lucrul de acasa fiind pontat prezent la serviciu pana la data de 01.06 cand am revenit la programul normal. In prezent mi s-a comunicat ca pot beneficia de zile libere doar in conditia de “fara plata”. Mentionez ca nu au fost completate si semnate cereri de concediu.
As dori sa aflu daca masurile impuse au fost legale si daca exista vreo posibilitate de a obtine zile libere sub o alta forma decat “fara plata”?
Multumesc
Este un non-sens : personalul tesa-proiectare a fost trimis in concediu de odihna timp in care si-a continuat activitatea la domiciliu.

Ori CO ori munca la domiciliu?