avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bilete de avion false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bilete de avion false

Buna seara,ma numesc Carmen,sunt din Braila si am cumparat de la firma Serufin din Braila(situata pe str Calarasilor langa tribunalul Braila)2 bilete de avion pe data de 16 noiembrie 2009 ruta bucuresti(baneasa)-torino(cuneo) si retur.Biletele au fost cumparate pentru data de 5 ian 2010-retur 16 ian 2010.Pe data de 15 decembrie 2009 am dat telefon la compania Blue Air (la indrumarea unei cunostinte)sa vad daca ma aflu pe lista de plecare.SURPRIZA a fost extrem de mare in mod neplacut!Nu m-au gasit pe lista!Am fost inapoi la agentie si mi s-a spus ca nu-mi dau banii inapoi,apoi m-au amanat pt data de 16 dec 2009 ora 13.30 ca scot din banca, cand am ajuns la ora stabilita m-au amanat inca 2 ore dupa care mi-au spus ca nu au de unde sa-mi dea banii!Intre timp cat am stat acolo a mai venit un domn care cerea si el banii de circa 3 luni si venise cu o cerere de la OPC sa o completeze cei de la aceasta firma!Nu mi-am recuperat banii...ce e de facut ca tot ei tipa de parca m-as fi dus sa cer ceva ce nu-mi apartine si de plecat trebuie sa plec dar nu mai am bani!Cum pot sa-mi recuperez banii care sunt 389 euro(destul de multi pentru salariul de 500 lei in Braila)?!Am fost la politie si mi s-a spus ca mai au nenumarate plangeri aceasta firma si trebuie sa depun si eu o plangere dar nu se stie daca imi recuperez banii sau cand!Ce ma sfatuiti sa fac ca sa-mi recuperez cat mai repede banii?Mi-au stricat toate planurile si sarbatorile in acelasi timp!Va rog,astept raspuns urgent!Va multumesc!
Buna seara.Singura solutie legala este sa formulati o plangere penala impotriva societatii si asteptati solutionarea acesteia
Cei de la politie v-au sfatuit foarte corect! Faceti plangere penala pentru inselaciune(art.215 Cod Penal) impotriva reprezentantilor acelei societati!
Si mergeti la acea societate si solicitati-va banii inapoi! Daca incearca sa va amane spuneti-le ca nu plecati de acolo pana nu va dau banii! Puneti-i sa sune de fata cu dvs la Blue Air pentru a le demonstra ca sunt niste infractori mincinosi! Asa veti avea o sansa in plus sa va plateasca ca sa nu ii mai deranjati. Fiindca suma nu este mare!
Succes!
Si punctul meu de vedere este sa formulati la Politia Municipiului Braila,plangere penala pentru infractiunea de inselaciune ,astfel cum este aceasta prevazuta de art.215 al 1 c.pen.
Eventual,daca mai gasiti si alte persoane in aceiasi situatie,mergeti impreuna cu acestea la politie si indemnati-le sa formuleze plangere penala pe aceste aspecte.
Cu cat sunt mai multe persoane in aceiasi situatie si depun plangeri faptele devin si mai credibile.Probabil ca persoanele respective nu sunt la prima "smecherie" de acest fel.
r.gabi a scris:

Si punctul meu de vedere este sa formulati la Politia Municipiului Braila,plangere penala pentru infractiunea de inselaciune ,astfel cum este aceasta prevazuta de art.215 al 1 c.pen.
Eventual,daca mai gasiti si alte persoane in aceiasi situatie,mergeti impreuna cu acestea la politie si indemnati-le sa formuleze plangere penala pe aceste aspecte.

Cu cat sunt mai multe persoane in aceiasi situatie si depun plangeri faptele devin si mai credibile.Probabil ca persoanele respective nu sunt la prima "smecherie" de acest fel.



asa este nu sunt la prima smecherie,dar am aflat la o luna dupa ce am cumparat biletele!va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 17 Decembrie 2009
carmena_dixi, utilizator
MIHAI GRIGORE a scris:

Cei de la politie v-au sfatuit foarte corect! Faceti plangere penala pentru inselaciune(art.215 Cod Penal) impotriva reprezentantilor acelei societati!
Si mergeti la acea societate si solicitati-va banii inapoi! Daca incearca sa va amane spuneti-le ca nu plecati de acolo pana nu va dau banii! Puneti-i sa sune de fata cu dvs la Blue Air pentru a le demonstra ca sunt niste infractori mincinosi! Asa veti avea o sansa in plus sa va plateasca ca sa nu ii mai deranjati. Fiindca suma nu este mare!
Succes!


cine a luat banii pe bilete nici nu mai apare pe acolo si la tel raspund cei de la asa zisa firma cand doresc!oricum va multumesc pentru sfat!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am platit in decembrie 2019 bilete in valoare de aproximativ ... the_tycoon the_tycoon Buna ziua, Am platit in decembrie 2019 bilete in valoare de aproximativ 230 euro către blue air.....compania nici până azi nu mi-a dat banii înapoi. ... (vezi toată discuția)
Amanare decolare avion cu 3 ore serart serart Buna ziua. In data de 13.06.2016. un zbor catre Londra din Bacau, a fost amanat cu 3 ore si 4 minute din cauza unor defectiuni tehnice, zbor apartinand ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , in luna septembrie 2022 am cumparat un bilet de avion ... Virginel Lazar Virginel Lazar Buna ziua , in luna septembrie 2022 am cumparat un bilet de avion Bucuresti -Londra prin agentia eDreams cu compania de zbor Blue air. Zborul a fost anulat de ... (vezi toată discuția)