Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bilete de avion false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bilete de avion false

Buna seara,ma numesc Carmen,sunt din Braila si am cumparat de la firma Serufin din Braila(situata pe str Calarasilor langa tribunalul Braila)2 bilete de avion pe data de 16 noiembrie 2009 ruta bucuresti(baneasa)-torino(cuneo) si retur.Biletele au fost cumparate pentru data de 5 ian 2010-retur 16 ian 2010.Pe data de 15 decembrie 2009 am dat telefon la compania Blue Air (la indrumarea unei cunostinte)sa vad daca ma aflu pe lista de plecare.SURPRIZA a fost extrem de mare in mod neplacut!Nu m-au gasit pe lista!Am fost inapoi la agentie si mi s-a spus ca nu-mi dau banii inapoi,apoi m-au amanat pt data de 16 dec 2009 ora 13.30 ca scot din banca, cand am ajuns la ora stabilita m-au amanat inca 2 ore dupa care mi-au spus ca nu au de unde sa-mi dea banii!Intre timp cat am stat acolo a mai venit un domn care cerea si el banii de circa 3 luni si venise cu o cerere de la OPC sa o completeze cei de la aceasta firma!Nu mi-am recuperat banii...ce e de facut ca tot ei tipa de parca m-as fi dus sa cer ceva ce nu-mi apartine si de plecat trebuie sa plec dar nu mai am bani!Cum pot sa-mi recuperez banii care sunt 389 euro(destul de multi pentru salariul de 500 lei in Braila)?!Am fost la politie si mi s-a spus ca mai au nenumarate plangeri aceasta firma si trebuie sa depun si eu o plangere dar nu se stie daca imi recuperez banii sau cand!Ce ma sfatuiti sa fac ca sa-mi recuperez cat mai repede banii?Mi-au stricat toate planurile si sarbatorile in acelasi timp!Va rog,astept raspuns urgent!Va multumesc!
Buna seara.Singura solutie legala este sa formulati o plangere penala impotriva societatii si asteptati solutionarea acesteia
Cei de la politie v-au sfatuit foarte corect! Faceti plangere penala pentru inselaciune(art.215 Cod Penal) impotriva reprezentantilor acelei societati!
Si mergeti la acea societate si solicitati-va banii inapoi! Daca incearca sa va amane spuneti-le ca nu plecati de acolo pana nu va dau banii! Puneti-i sa sune de fata cu dvs la Blue Air pentru a le demonstra ca sunt niste infractori mincinosi! Asa veti avea o sansa in plus sa va plateasca ca sa nu ii mai deranjati. Fiindca suma nu este mare!
Succes!
Si punctul meu de vedere este sa formulati la Politia Municipiului Braila,plangere penala pentru infractiunea de inselaciune ,astfel cum este aceasta prevazuta de art.215 al 1 c.pen.
Eventual,daca mai gasiti si alte persoane in aceiasi situatie,mergeti impreuna cu acestea la politie si indemnati-le sa formuleze plangere penala pe aceste aspecte.
Cu cat sunt mai multe persoane in aceiasi situatie si depun plangeri faptele devin si mai credibile.Probabil ca persoanele respective nu sunt la prima "smecherie" de acest fel.
r.gabi a scris:

Si punctul meu de vedere este sa formulati la Politia Municipiului Braila,plangere penala pentru infractiunea de inselaciune ,astfel cum este aceasta prevazuta de art.215 al 1 c.pen.
Eventual,daca mai gasiti si alte persoane in aceiasi situatie,mergeti impreuna cu acestea la politie si indemnati-le sa formuleze plangere penala pe aceste aspecte.

Cu cat sunt mai multe persoane in aceiasi situatie si depun plangeri faptele devin si mai credibile.Probabil ca persoanele respective nu sunt la prima "smecherie" de acest fel.

asa este nu sunt la prima smecherie,dar am aflat la o luna dupa ce am cumparat biletele!va multumesc!
carmena_dixi, utilizator
MIHAI GRIGORE a scris:

Cei de la politie v-au sfatuit foarte corect! Faceti plangere penala pentru inselaciune(art.215 Cod Penal) impotriva reprezentantilor acelei societati!
Si mergeti la acea societate si solicitati-va banii inapoi! Daca incearca sa va amane spuneti-le ca nu plecati de acolo pana nu va dau banii! Puneti-i sa sune de fata cu dvs la Blue Air pentru a le demonstra ca sunt niste infractori mincinosi! Asa veti avea o sansa in plus sa va plateasca ca sa nu ii mai deranjati. Fiindca suma nu este mare!
Succes!

cine a luat banii pe bilete nici nu mai apare pe acolo si la tel raspund cei de la asa zisa firma cand doresc!oricum va multumesc pentru sfat!