Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua,
Daca reiau activitatea cu 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani, cu un contract de munca de 1 ora/zi, pot primi stimulentul de insertie?
cmc25ro, utilizator
Acordarea indemnziatiei pentru CCC sau a stimulentului de insertie nu este conditionata de durata timpului de munca prevazut in c.i.m. - norma intreaga sau timp partial.

Stimulentul de insertie se acorda persoanelor care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului obţin venituri supuse impozitului pe venit.

Prin urmare, in situatia in care aveti un contract part-time beneficiati de stimulent.