avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Scutire taxe vamale când firma străină cumpără ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Scutire taxe vamale când firma străină cumpără produsul?

Lucrez pentru o firmă din Statele Unite, care dorește să îmi achiziționeze un laptop și să mi-l trimită prin curier.

Înțeleg că TVA-ul pentru coletele venite din afara UE este 20%.

Dar în acest caz, eu nu sunt cumpărătorul. Produsul este un cadou, tehnic vorbind.

Trebuie să mai plătesc TVA? Poate fi considerat cadou?

Alte discuții în legătură

Tva pentru produs achizitionat in ue ? in2ition in2ition Buna ziua, Urmeaza sa primesc un colet din Statele Unite. Este vorba de un laptop, care a fost achizitionat in UK si trimis in Statele Unite. Am factura ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Furt din colet expediat prin fancourier elisg elisg Buna ziua, Problema este referitoare la un Laptop furat dintr-un colet expediat din Romania in Germania prin firma Fancourier. Datele sunt ... (vezi toată discuția)