Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind pensionar si ...

Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind pensionar si este Presedinte la o Asociatie trbuie sa plteasca contributii?
Conform legii 196/2018 nu exista vreo scutire pentru pensionari. Deci raspunsul este da, trebuie sa plateasca.
[ link extern ]
latka, utilizator
Spuneti mi va rog se plateste doar 10%din venit s au toate contributiile cas,cass?
Asociatia retine si vireaza la bugetul de stat CAS, CASS si impozit, nu se plateste CAM.
elenazan, utilizator
Legiuitorul nu a dispus dispozitii diferite conditionat de statutul persoanei care exercita responsabilitatea de presedinte de asociatie in ceea ce priveste achitarea obligatiilor fiscale aferente raport juridic de munca
Multumesc.