avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind pensionar si ...

Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana fiind pensionar si este Presedinte la o Asociatie trbuie sa plteasca contributii?
Cel mai recent răspuns: BOLBA , utilizator 18:49, 22 Iulie 2020
Conform legii 196/2018 nu exista vreo scutire pentru pensionari. Deci raspunsul este da, trebuie sa plateasca.
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
latka, utilizator
Spuneti mi va rog se plateste doar 10%din venit s au toate contributiile cas,cass?
Asociatia retine si vireaza la bugetul de stat CAS, CASS si impozit, nu se plateste CAM.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
elenazan, utilizator
Legiuitorul nu a dispus dispozitii diferite conditionat de statutul persoanei care exercita responsabilitatea de presedinte de asociatie in ceea ce priveste achitarea obligatiilor fiscale aferente raport juridic de munca
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat se indexeaza in 2023, tinind cont de inflatie, suma platita ... Gelu1961 Gelu1961 Cu cat se indexeaza in 2023, tinind cont de inflatie, suma platita lunar Administartorului pentru o scara de bloc? Acesta este angajat cu contract pentru ... (vezi toată discuția)
Retribuire presedinte de asociatie pensionar catana aurora cristina catana aurora cristina Buna ziua , as dori sa stiu care este posibilitatea de retribuire a presedintelui de la asociatia de proprietari care este si pensionar limita de varsta fara ... (vezi toată discuția)
Salariul ivanvintilica ivanvintilica Presedinte asociatie de proprietari, pensionar limita de varsta, salariat program 8 ore ce plateste la stat pentru indemnizatia primita pentru contractul de ... (vezi toată discuția)