Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Concurs de catrene - fara premii !!!
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Concurs de catrene - fara premii !!!

Buna. Impreuna cu colega Maran Corina , am pus la cale ,,organizarea" unui mic concurs de catrene. Va fi insa un concurs doar la modul ...abstract, intrucat nu avem , fiindca este criza , niciun premiu de oferit. Insa s-ar putea sa fie distractiv. Poate pe parcursul desfasurarii lui, cine stie, se vor ivi niste sponsori. :D;)
Ca idee, asa cum cu totii stim, catrenul este un gen literar in care folosim 4 versuri, cu rima incrucisata sau imbratisata , cu ritm , masura si tot tacamul . Ne-am dori insa sa ne bazam pe o anumita tema, de aceea, propunem folosirea a 4 cuvinte date , care sa se regaseasca in cuprinsul catrenului. Si fiindca este iarna, se apropie sarbatorile si este vremea colindelor, iar noi vom redeveni , cel putin in sufletele noastre, din nou, copii, sa fie o tema ...de sezon.Asadar, cele 4 cuvinte sa fie: omat, mos, copilarie, bradut.
Daca mai exista si alte propuneri , in vederea imbunatatirii acestui demers, asteptam sugestii.
P. S. Concursul se va derula pana dupa 1 ianuarie. :D=D>=D>=D>
;)
ContSters47264, utilizator
Ar fi bun un premiu acolo , macar sa apara in dreptul profilului o medalie pentru catrenistul lunii sau anului .

Nici un telefon nu ar fi de lepadat ! :P
Nu ar fi rau, insa nu putem sa emitem pretentii, in fond, medaliile sunt oferite ca urmare a prestatiilor de pe forumurile cu subiecte juridice sau economice. Dar cine stie...poate ,asa cum am spus, se vor ivi niste sponsori. Ne dorim insa doar sa ne invitam toti prietenii , utilizatorii , sa participe .
Bradutii cu palarie
De omat ne cheam-acum.
Stim ca-i o copilarie,
Dar credem in Mos Craciun!
@flopeanu, felicitari pentru catren si pentru ca ati cutezat sa ...spargeti ghiata :D
Stau prin paduri , zeci de braduti,
Stau pe omat, mici si desculti,
Copilaria, jucausi sa isi petreca
Dorind ca mosul ,pe la ei sa treaca.