Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ceruta de stră-strănepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ceruta de stră-strănepot

Bună ziua, am o speță legată de succesiune. In anul 1955, la moartea proprietarului, ramane in casa parinteasca o fiică din cei 5 copii impreuna cu sotul. Nu se fac acte de proprietate, casa este administrata până în prezent de fiica, acum în vârsta de 88 ani, ramasa vaduva. Ceilalti 3 frati si o sora au decedat. Nepotul de bunica al surorii revendica in prezent o parte din casa care in acte a apartinut strabunicului dar in fapt a fost locuita si administrata in ultimii 65 de ani de sora bunicii lui. Două intrebari: este indreptatit sa primeasca ceva si daca da, care e cota? Cum poate fi trecuta proprietatea pe numele femeii care locuieste acolo de 65 de ani? Multumesc frumos!
Marius Jeler Intreprindere Individuala, Consultant resurse umane