avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediu pre și postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediu pre și postnatal

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
Am lucrat cu contract de munca in perioada iulie 2018-noiembrie 2019 / martie 2020 pana in prezent ( contract suspendat pe luna aprilie si mai din cauza COVID). Pe data de 24 iulie mi s-a eliberat certificatul de concediu prenatal (insarcinata fiind in 33 de saptamani) .
Intrebarea mea este: beneficiez de plata concediului prenatal si postantal?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 29 Iulie 2020
Buna ziua,
Si ati depus aceste concedii la angajator?
Eu zic ca o sa beneficiati de acest concediu.
Beneficiati de plata concediului prenatal si postnatal, numai daca indepliniti conditiile mentionate in OUG 158/2005.
Am depus concediul la angajator insa nu imi este clar daca voi beneficia pentru ca nu gasesc legea actualizata in care sa fie specificat clar care sunt conditiile de acordare. Intr-o lege scrie ca trebuie sa am stagiu de cotozare de minim 6 luni succesive din 12 luni anterioare acordarii prenatalului, in alta lege nu este specificat faptul ca este necesar stagiu fe cotizare ci doar ca din stagiu de cotizare se face baza de calcul.


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Si ati depus aceste concedii la angajator?
Eu zic ca o sa beneficiati de acest concediu.

Mai exact, care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc?


Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de plata concediului prenatal si postnatal, numai daca indepliniti conditiile mentionate in OUG 158/2005.

Cititi Art. 7 si urmatoarele din ordonanta de mai jos si o sa va lamuriti
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Concediu medical Catalinnita526 Catalinnita526 Am suferit o entorsa si medicul de la urgenta mi-a dat 7 zile de repaus. Pot beneficia de concediu medical? Mentionez ca sunt angajat de o luna si nu am cele ... (vezi toată discuția)
Neplata concediu medical - neindeplinire stagiu de cotizare patrichenicuta patrichenicuta Dacă nu ai vechime de minim 6 luni la un loc de muncă și ai avut un accident rutier (fiind sofer in speță)Nu iti este plătit concediu medical???E posibil ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate mmada28 mmada28 Buna ziua. Care sunt condițiile pentru acordarea concediului prenatal? Persoana care solicita acest concediu trebuie sa fie anjagata la momentul respectiv? ... (vezi toată discuția)