Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vânzarea de alcool in parcuri Chiosc
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vânzarea de alcool in parcuri Chiosc

Buna ziua
În curând urmează să iau un mic chioșc in parcul unui oras unde se vinde vata si floricele.
Întrebarea mea este daca pot vinde si băuturi alcoolice in acea unitate ,nu ma refer la bere sau ceva mai tare pur si simplu vin fiert cand va fi sezonul sau un lichior /whisky in continutul irish coffe.
Exista vreo lege referitoare la asa ceva,adica sa interzică.
Si a doua dilemă a mea este daca se mai plătește acciza pentru cafea deoarece as dori sa vand si cafea acolo.
Multumesc mult
Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice stabilește că reprezintă contravenție "servirea cu băuturi alcoolice, în localurile publice, a consumatorilor aflați în vădită stare de ebrietate, precum și a minorilor”.

Ordonanta nr. 5/2008 privind modificarea si completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 78 din 31.01.2008. spune la articolul I punctul 7:

"7. La articolul 3, dupa alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (71), cu urmatorul cuprins:
"(71) Se interzice comercializarea produselor din tutun in unitatile economice situate in incinta si la o distanta mai mica de 50 metri fata de orice punct de acces in spitale si unitati de invatamant, cu exceptia unitatilor de invatamant superior. Distanta se va masura pe lungimea drumului public." "
Ordonanta nr. 5/2008 privind modificarea si completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 78 din 31.01.2008. spune la articolul I punctul 7:

"7. La articolul 3, dupa alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (71), cu urmatorul cuprins:
"(71) Se interzice comercializarea produselor din tutun in unitatile economice situate in incinta si la o distanta mai mica de 50 metri fata de orice punct de acces in spitale si unitati de invatamant, cu exceptia unitatilor de invatamant superior. Distanta se va masura pe lungimea drumului public." "

În prezent, Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice stabilește că reprezintă contravenție "servirea cu băuturi alcoolice, în localurile publice, a consumatorilor aflați în vădită stare de ebrietate, precum și a minorilor”.
Pentru încălcarea acestei prevederi se pot aplica amenzi cuprinse între 500 și 1.500 de lei și, de asemenea, dacă aceasta este încălcată repetat, se poate stabili și suspendarea activității localului public pe o perioadă de până la o lună.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat