avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea domiciliului minorului neglijat de la mama ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea domiciliului minorului neglijat de la mama la unchi

Buna ziua,ma numesc Razvan Ungur si as avea nevoie de lamuririle dumneavoastra intr-o dilema,daca se poate. Sa incepem cu inceputul,sa imi intelege-ti dilema.


Eu am avut un frate,care in urma cu 7 ani a decedat (s-a sinucis in Italia),care a fost casatorit. In urma casatoriei,rezultand un baiat,care acum are varsta de 14 ani si jumatate. Mama lui si-a refacut viata la scurt timp dupa decesul fratelui meu si timp de 5 ani ne-a fost "ingradit" privilegiul sau dreptul sa mai vedem copilul. Acum copilul are varsta mai sus mentionata,a venit in vizita la noi (a fost pus pe tren,sa vina singur,din Calarasi la Baia Mare,fara act de identitate,fara sa fie in grija sau observatia cuiva din familie) si a venit la noi in vizita si nu mai vrea sa plece.
Problema este ca din spusele lui,ar fi fost abuzat fizic de mai multe ori de tatal vitreg,sau concubin (nu xunosc statusul relatiei mamei lui),mama lui fiind in Italia,copilul fiind lasat in grija tatalui vitreg.
Intrebarea mea ar fi,ce masura legala ar fi sa obtinem dreptul la cresterea lui sau tutela daca se poate,mama lui fiind instrainatate si el este in grija unui strain,pot sa zic. Noi mai avem un baietel de 8 ani si posibilitatea sa il crestem si pe nepot,mai departe,nu ar fi nici un fel de problema,atat eu,cat si sotia,fiind cu locuri de munca stabile si cu situatie financiara destul de buna,zic eu. Astept un sfat din partea dumneavoastra si va multumesc din suflet !

Cu stima si respect,Razvan Ungur.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 09:46, 11 August 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul sau dvs puteti formula o cerere prin care sa se solicite stabilirea locuintei la unchi iar in functie de toate întâmplările pe care le poate relata si dovedi, atunci este posibil ca aceasta sa fie admisă.
Minorul o sa fie audiat de judecator insa va sunt de folos mai multe probe care sa sustina întâmplările aratate: mesaje, fotografii, martori, înregistrări etc.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat


Avocat Neagu Elena a scris:

Copilul sau dvs puteti formula o cerere prin care sa se solicite stabilirea locuintei la unchi iar in functie de toate întâmplările pe care le poate relata si dovedi, atunci este posibil ca aceasta sa fie admisă.
Minorul o sa fie audiat de judecator insa va sunt de folos mai multe probe care sa sustina întâmplările aratate: mesaje, fotografii, martori, înregistrări etc.


Va multumesc din suflet,doamna avocat,baiatul are dovezi,mesaje de la mama lui,cum ca este liber sa faca ce vrea,nici macar actul de identitate nu i l-au facut. Inca o data,va multumesc din suflet.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contactati un avocat si discutati pe larg situatia.
Trebuie dovedit dezinteresul mamei fata de copil, neglijenta, violenta fizica, abuzul emotional, punerea în pericol a vieții acestuia etc. Va sunt de folos atat probele vechi cat si cele noi pe care vi le puteti procura de acum si pana la finalizarea procesului.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
Bună ziua,
Până la reglementarea judecătorească a problemei, cred că ar trebui să luați legătura și cu DGASPC (Direcția Generală pt. Asist. Socială și Protecția Copilului) din județul Dvs. (de regulă au sediul în capitalele de județ) și să le expuneți chestiunea, solicitând informații despre cum puteți „lua” copilul în familia Dvs. sub forma a ceea ce legal se numește „plasament familial de urgență”. În mod evident, familia Dvs. are mai multe „drepturi” (și totodată și obligații...) de a crește acest copil necăjit decât concubinul mamei (care îi este cu totul străin) și totodată (sentimental, iar nu legal vorbesc acum!) decât mama însăși, care înțeleg că l-a părăsit în „grija” unui străin.
Succes!
P.S. Pentru informare, puteți studia și prevederile Legii privind protecția copilului nr. 272/2004 (în special art. 62-74) - [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
Panoiu, utilizator
Domnul Panoiu,va multumesc si dumneavoastra pentru lamuriri si raspunsuri....va multumesc din suflet !

Panoiu a scris:

Bună ziua,
Până la reglementarea judecătorească a problemei, cred că ar trebui să luați legătura și cu DGASPC (Direcția Generală pt. Asist. Socială și Protecția Copilului) din județul Dvs. (de regulă au sediul în capitalele de județ) și să le expuneți chestiunea, solicitând informații despre cum puteți „lua” copilul în familia Dvs. sub forma a ceea ce legal se numește „plasament familial de urgență”. În mod evident, familia Dvs. are mai multe „drepturi” (și totodată și obligații...) de a crește acest copil necăjit decât concubinul mamei (care îi este cu totul străin) și totodată (sentimental, iar nu legal vorbesc acum!) decât mama însăși, care înțeleg că l-a părăsit în „grija” unui străin.
Succes!
P.S. Pentru informare, puteți studia și prevederile Legii privind protecția copilului nr. 272/2004 (în special art. 62-74) - [ link extern ]

Alte discuții în legătură

Doua fete minore parasite de mama gabriela mitar gabriela mitar Buna ziua , sunt matusa a doua fete minore una de 14 ani si respectiv 8 ani.Tatal lor care a fost fratele meu a decedat in urma cu 4 luni,mama lor in luna mai ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, care sunt pașii și demersurile legale pentru stabilirea ... CostinaPavel CostinaPavel Bună ziua, Care sunt pașii și demersurile legale pentru stabilirea autorității tutelare și a tot ce tine de interesele copilului in cazul de mai jos? ... (vezi toată discuția)
Lucrez în italia, am un copil minor lăsat în grija mamei mele, dar concubinul ei i-a dat afară din casă. poate sistemul legal să mă ajute? Dorinaelena@991.com Dorinaelena@991.com Am un copil minor lăsat in grija mamei dar fara procură si mama traieste in concubinaj cu un bărbat de mai bine de 3 ani. Am cumparat lucruri din ... (vezi toată discuția)