Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Peticire hidroizolatie, garantie lucrare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Peticire hidroizolatie, garantie lucrare

Buna ziua,
In urma reclamatiei proprietarilor de apartamente de la ultimul etaj cu privire la infilitrari din cauza hidroizolatiei veche ( reabilitata in urma cu 16 ani ) , asociatia a decis repararea ( peticirea zonelor cu probleme ).

Fara o adunare generala sau alte consultari cu restul proprietarilor a adus o echipa formata din 2 oameni.

Acestia au inceput sa bata la usile proprietarilor de la ultimul etaj spunand ca ei vor petici dar peste o luna o sa ploua iar asa ca daca vor sa plateasca separat pot face lucrari mai de anvergura ( adica vor o spaguta ) .

Eu i-am refuzat insa asociatia ar fi trebuit sa refaca hidroizolatia complet sau sa aduca o echipa care sa garanteze ca peticirea va rezolva problemele cu infiltratiile.

Cine decide sa faca carpeli in locul reabilitarii complete a hidroizolatiei si in ce temei ?
Ce pot face astfel incat sa ma asigur ca lucrarile vor fi conforme, vor beneficia de garantie etc.
zasul121, utilizator
Lucrarile provizorii la terasa necirculabila nu beneficiaza de garantie
Asociatia de proprietari este obligata sa asigure starea tehnica a partii comune,astfel ca daca exista defectiuni fie daca lucrarea era in garantie apela la executant sa remedieze fara alte obligatii financiare ,fie daca lucrarea era iesita din garantie,contacta operator economic autorizat care sa execute hidroizolatia iar la final sa elibereze garantia lucrarii
Multumesc. Toti locatarii ultimului etaj am depus cereri cu fotografii catre asociatie pentru refacerea izolatiei. Aceasta a considerat ca peticirea este suficienta. Ultima izolare este veche de 16 ani si chiar si meseriasul a spus ca aici trebuie facut tot dar nu vrea asociatia. Ce putem face ?
zasul121 a scris:
Multumesc. Toti locatarii ultimului etaj am depus cereri cu fotografii catre asociatie pentru refacerea izolatiei. Aceasta a considerat ca peticirea este suficienta. Ultima izolare este veche de 16 ani si chiar si meseriasul a spus ca aici trebuie facut tot dar nu vrea asociatia. Ce putem face ?

"Asociaţia" zice şi face ori nu vrea? Ce expresie este asta? Cine este ASOCIAŢIA? Eu - cititorul - ori Domniile Voastre stimaţi colocatari? Dacă persoana care este pusă să conducă treburile ASOCIAŢIEI se împotriveşte voinţei formalizate legal a locatarilor atunci i se poate deschde Dosar Penal pentru ABUZ ÎN SERVICIU.
Singura solutie este sa dati in judecata asociatia de proprietari . Eu asa am facut si am castigat. Procesul a durat aproape 2 ani si a fost nevoie de expert in constructii autorizat agreat de instanta (va costa aprox 1000 lei) Va trebuie un avocat bun ca sa va recuperati toti banii!
Nevrie, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Puteti detalia pasi urmati ? Cerere in scris la asociatie cu nr de inregistrare , etc ?