Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut, Am si eu cred o problema in domeniul auto. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut, Am si eu cred o problema in domeniul auto. Locuiesc in ...

Salut,

Am si eu cred o problema in domeniul auto. Locuiesc in UK si pe perioada pandemiei pot lucra de acasa si am decis sa vin in Romania pentru o perioada de 2luni cu masina, pentru ca pot lucra si din Romania.

Masina are folii fumurii aplicate in UK, fara autorizatie RAR, doar pe geamurile laterale spate si luneta. Stiu ca luneta este exclusa din campul vizual daca am oglinzi exterioare, pe care le am.
Geamurile lateral fata si parbriz care sunt in campul vizual nu au nimic aplicat pe ele.

Intrebarile mele:
1. Este necesar certificatul RAR pentru foliile aplicate pe laterale spate si luneta?
2.Daca da, asta patesc toate autoturismele din Uniunea Europeana cand intra in tara si o tranziteaza? Pentru ca eu nu planuiesc sa stau in Ro sau sa inmatriculez masina, daca era cazul inmatricularii intelegeam.
ciprian_stanciu, utilizator