avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. In interval de 2 ore și jumătate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. In interval de 2 ore și jumătate axprosimativ am ...

Buna ziua. In interval de 2 ore și jumătate axprosimativ am consumat 2 pahare cu vin si 2 beri de 500 ml - 0,5 alc. Menționez ca am și mâncat cam la 12 după-amiază. In urma opririi de către agenții rutieri la ora 19 mi-a ieșit 0,66 in etilotest, am fost dus la recoltarea probelor de sânge - doua la interval de ora între ele. Eram complet conștient, chiar medicul mi-a zis , mai ales ca am dat și niște teste mișcare, care a zis ca îs bune. Nu am comis niciun fel de accident, alte abateri rutiere. Încă nu știu rezultatul probelor de sânge. Știu ca am dosar penal, am cooperat bine și cu agenții rutieri, etc. Este prima abatere după 16 ani de șoferie. Cam cât alcool as fi avut in sânge atunci, și cu ce ma aleg din prostia ce am făcut-o. Va mulțumesc
Buna ziua,
In sange iese* cam dublul concentratiei de la etilotest, deci in jur de 1,3 o sa aveti la teste...
Legat de deznodamant... depinde cum va aparati...
Am o cunostiinta la fel, fara cazier, caracterizare buna... si i-au anulat permisul, pedeapsa cu suspendare si munca in folosul comunitatii... ( sper ca tin bine minte sentinta).
A "mers" mena politistilor si procurorului ca nu are nevoie de avocat...
In sange, de principiu, o sa va iasa aproximativ dublul valorii din aerul expirat.
In functie de situatia de fapt, o sa se solicite expertiza privind calculul retroactiv al alcoolemiei.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Exista solutii care nu presupun condamnarea, urmand ca ulterior sa vi se restituie permisul.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

0.66 in aerul expirat alini alini Buna ziua.In data de 28.08.2010 la ora 10:30 am fost oprit de catre un echipaj al politiei pt efectuarea unui asa zis \"control de rutina\" in urma caruia prin ... (vezi toată discuția)
Calcul alcoolemie vovy vovy Va rog sa-mi explicati si mie daca stiti cum se calculeaza alcoolemia. Am fost testat cu aparatul etilotest si a rezultat o alc. de 0.43 mg la ora 19:48. La ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta bauturilor alcoolice RobertBenghia RobertBenghia Buna ziua! Astazi, 28.05.2017, am fost oprit dimineata la ora 2 de un echipaj de politie si testat cu aparatul etilotest. Am avut o concentratie 0,72. Am fost ... (vezi toată discuția)