Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna,cine stie cum sta treaba cu pensia de urmas,pt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna,cine stie cum sta treaba cu pensia de urmas,pt sotia supravietuitoare? ...

Buna,cine stie cum sta treaba cu pensia de urmas,pt sotia supravietuitoare? Daca sotia este la pensie dar anticipata,iar ei au fost casatoriti de 44 de ani.Multumesc pt eventualele raspunsuri!
La implinirea varstei standard de pensionare poate opta la:
-Pensia proprie.
-Pensia de urmas in cuantum de 50% din cea a sustinatorului(decedatului).